W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Relacje dwustronne

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Azerbejdżanem zostały nawiązane 21 lutego 1992 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Rząd RP uznał Republiką Azerbejdżańską jako państwo i wyraził gotowość nawiązania z nią stosunków międzypaństwowych decyzją z 27 grudnia 1991 r. Niespełna miesiąc później, 24 stycznia 1992 r. Minister Spraw Zagranicznych RP Pan Krzysztof Skubiszewski wystosował odpowiednią notę na ręce szefa azerbejdżańskiej dyplomacji Pana Husejna Sadychowa. Odpowiedź nadeszła właśnie 21 lutego 1992 r. (zgodnie z polską propozycją, nota wraz z odpowiedzią stanowią porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

Polska otworzyła ambasadę w Baku w 1998 r. Do tego czasu na Azerbejdżan akredytowany był Ambasador RP w Ankarze. Od 2004 r. Ambasada RP w Baku ma swoją siedzibę w obecnej lokalizacji tj. w obrębie zabytkowej starówki Icheri Sheher.

Szczególna dynamika relacji politycznych z Azerbejdżanem przypada na okres prezydentury śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wówczas dochodziło do regularnych wizyt obu głów państw. W latach 2010-2015 nastąpił zastój w relacjach dwustronnych. Powolne odbudowywanie wysokiej jakości dialogu politycznego rozpoczęło się od 2015 r. Od tego momentu prezydent Azerbejdżanu dwukrotnie gościł w Polsce (2015 – Szczyt NATO, 2017 – wizyta robocza), zaś prezydent Polski odwiedzi Azerbejdżan (2019).   Polska wspiera integralność terytorialną Azerbejdżanu, a także stara się promować jego euroatlantyckie aspiracje, w tym pod kątem uczestnictwa w Partnerstwie Wschodnim. 

Współpraca ekonomiczna

W latach największej prosperity obrót handlowy z Azerbejdżanem przewyższał 150 mln USD. Aktualnie kształtuje się on na poziomie ok. 100 mln USD przy czym oba państwa starają się tak rozwijać współpracę gospodarczą, aby wymiana handlowa osiągnęła rekordowe poziomy. Mają temu służyć zarówno wypracowywane dokumenty jak i funkcjonujące w obu państwach biura handlowe. Szczególnie ważnym wymiarem współpracy jest współpraca transportowa, a także wspieranie kooperacji w innych sektorach tj. budownictwo, rolnictwo, farmaceutyka, turystyka, energetyka. 

Linki

Współpraca kulturalna

Współpraca kulturalna realizowana przez Ambasadę RP w Baku obejmuje przede wszystkim promocję polskiej kultury w Azerbejdżanie. Jest ona realizowana zarówno poprzez imprezy tematyczne w Baku, współpracę kulturalną w ramach UE oraz wizyty studyjne.  Polski wkład w kulturę azerbejdżańską jest widoczny poprzez dziedzictwo polskich architektów, a także obustronne inspiracje w muzyce i sztuce.  Osoby zainteresowane współpracą kulturalną prosimy o kontakt email.

Współpraca naukowa

Współpraca naukowa realizowana jest przez Ambasadę RP w Baku na różnych płaszczyznach. Dotyczy ona nauczania języka polskiego przez lektorów przysyłanych z Polski, otwarcia się polskich uczelni wyższych na studentów z Azerbejdżanu, programy stypendialne oraz wizyty studyjne. Ambasada stara się nawiązywać współpracę z miejscowymi uczelniami oraz wspierać ich kontakty z polskimi partnerami.   Osoby zainteresowane współpracą naukową, w tym studiami w Azerbejdżanie prosimy o kontakt email.

 

Uznawalność kształcenia

Szczegółowe informacje w tej kwestii znajdują się na stronie https://www.nawa.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}