W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski ekosystem startupowy bliżej Azerbejdżanu

16.12.2022

Agencja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu podpisała memorandum o współpracy z Fundacją Startup Hub Poland, przyciągającą od 11 lat talenty startupowe z Europy Środkowo-Wschodniej.

Seminarium nt. innowacji, 16.12.2022

16 grudnia 2022 r. w Baku odbyło się polsko-azerbejdżańskie forum poświęcone innowacjom i inwestycjom w startupy, współorganizowane przez Ambasadę RP w Baku, Agencję Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu, Fundację Startup Hub Poland oraz Centrum Innowacji i Technologii IdealHub. 

Podczas wydarzenia podsumowano dotychczasowe rezultaty pilotażowego programu V4-Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB), który jest realizowany w Azerbejdżanie z inicjatywy Ambasady RP w Baku od początku 2022 r. przez konsorcjum partnerów z Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Azerbejdżanu. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. 

Występujący podczas forum Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski, odnosząc się do programu V4ATB powiedział m.in.: "Miałem okazję otworzyć i uczestniczyć w 2 wydarzeniach DemoDay w ramach tego programu i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem propozycji przedstawionych przez młode, utalentowane azerskie zespoły startupowe poszukujące partnerów i finansowania w Europie. Są one w większości dobrze przygotowane od strony technologicznej i biznesowej". "Polska była inicjatorem całego programu, nie mam zatem wątpliwości, że jego kontynuacja w 2023 roku, a także podpisane dziś porozumienie, stworzą nowe perspektywy współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie innowacji, także na poziomie instytucjonalnym i naukowym" - dodał Ambasador R. Poborski. 

Przemawiając podczas otwarcia wydarzenia, Prezes Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu (KOBİA) Orkhan Mammadov powiedział m.in. "Jestem pewien, że rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości utoruje drogę do wzmocnienia obecnego potencjału gospodarczego Azerbejdżanu i Polski. Wspólne inicjatywy przyczynią się do stworzenia odpowiednich platform wśród przedsiębiorców, startupów i inwestorów z obu krajów i będą stymulować naszą przyszłą współpracę"

Prezes Startup Hub Poland (lidera programu V4ATB) Maciej Sadowski przedstawił kluczowe dane o polskim ekosystemie startupowym, wielkości rynku VC, a także o polskich instrumentach wspierania innowacji. Omówił także dotychczasowe wyniki programu V4ATB. „Zaczynając od Warszawy, region wyszehradzki gościł jak dotąd łącznie 8 podobnych etapów programu, w najbardziej tętniących życiem ośrodkach technologicznych w Czechach, na Węgrzech, Słowacji i w Polsce, najszybciej rozwijającym się regionie startupowym w Unii Europejskiej. Nie widzę powodów, dla których Azerbejdżan nie miałby skorzystać z tych możliwości. Dlatego w V4ATB zorganizowaliśmy do tej pory 8 demodays, podczas których 80 startupów z Azerbejdżanu mogło zaprezentować się przed inwestorami m.in. z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, ale także z USA, Ukrainy i Turcji” - powiedział M. Sadowski.

Z kolei założyciel Centrum Innowacji i Technologii IdealHub (Baku), Tural Karimli, podsumował V4ATB z perspektywy lokalnego partnera: "IdealHub działa od niespełna roku, a naszym pierwszym międzynarodowym projektem, w którym jesteśmy głównymi partnerami w Azerbejdżanie, jest właśnie działający pod egidą Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego V4-Azerbaijan Tech Bridge. Zakończenie etapu bootcampów i demoday w główych wyszechradzkich miastach jest dla mnie naprawdę bardzo szczególnym momentem, bardzo ważnym kamieniem milowym".

Na zakończenie wydarzenia Agencja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu (KOBIA) podpisała memorandum o współpracy z Fundacją Startup Hub Poland, mające na celu zacieśnienie współpracy w zakresie promowania kontaktów pomiędzy polskimi i azerskimi środowiskami biznesowymi, startupami, inwestorami etc., wymiany informacji, doświadczeń oraz organizacji wspólnych wydarzeń. 

O programie V4ATB:

Program V4-Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB) został uruchomiony w lutym 2022 r. w celu nawiązania i wzmocnienia współpracy pomiędzy Grupą Wyszehradzką (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja) i Azerbejdżanem w sferze innowacji poprzez połączenie uczestników ekosystemu startupowego, takich jak huby innowacyjne, inwestorzy prywatni, fundusze venture capital i korporacje poszukujące innowacji z potencjałem międzynarodowej ekspansji także spoza UE.

Projekt składa się z etapów, z których każdy podzielony jest na serię spotkań, szkoleń, program excellence i in. prowadzonych przez doświadczonych mentorów, ekspertów i praktyków. Każdy etap kończy się tzw. demoday, w trakcie którego azerbejdżańskie zespoły startupowe mają możliwość zaprezentowania się przed audytorium inwestorów.  W 2022 r. odbyło się 8 etapów programu, w których wzięło udział 80 startupów z Azerbejdżanu. Finał programu odbędzie się w 2023 r. w formule V4-Azerbaijan Startup Summit w Baku.

Projekt został zainicjowany przez Ambasadę RP w Baku i otrzymał dofinansowanie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (V4). Inicjatywa jest realizowana przez Konsorcjum 4 Partnerów z Grupy Wyszehradzkiej: Fundacja Startup Hub Poland (Polska, lider projektu), AI Startup Incubator (Czechy), StartITup Győr (Węgry), CIVITTA (Słowacja) we współpracy z IdealHub Innovation and Technology Center z Azerbejdżanu. Program ma wielu partnerów społecznych (m.in. Azerbaijan Oil and Industry University, Azerbaijan Micro-Finance Association, Social Innovation Lab, Youth Inc., Gamepons) i cieszy się wsparciem wszystkich ambasad krajów wyszehradzkich w Baku.

Strona internetowa programu: https://startuphub.pl/v4atb/

Materiały

Program "V4-Azerbaijan Tech Bridge" w liczbach (grudzień 2022 r.)
V4ATB​_in​_numbers​_(as​_of​_Dec​_2022).pdf 5.82MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}