Polskie dziedzictwo w Azerbejdżanie – prezentacja projektów
17.02.2022
W dniu 17 lutego br. w Baku zaprezentowano nowe projekty związane z dziedzictwem architektonicznym stworzonym przez polskich architektów w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX w., zrealizowane przez Ambasadę RP w Baku i partnerów azerbejdżańskich.
Zrealizowane projekty obejmują m.in. wyprodukowaną przez Ambasadę RP w Baku serię filmów z drona, poświęconych wybranym obiektom zaprojektowanym przez polskich architektów w stolicy Azerbejdżanu, a także przewodnik turystyczny szlakiem polskich miejsc w Baku, przygotowany i wydany wspólnie przez Ambasadę i Azerbaijan Tourism Board.
W otwarciu wydarzenia wzięła udział wiceminister kultury Azerbejdżanu Sevda Mammadaliyeva, podkreślając istotny wkład, który Polacy wnieśli w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu. Odnosząc się do zabytków zaprojektowanych przez polskich architektów min. S. Mammadaliyeva stwierdziła m.in., że „ich spuścizna wzbogaca duch naszej stolicy”.
Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski powiedział m.in., że „nasza współpraca z partnerami azerbejdżańskimi i wspólny wysiłek przyczynią się z jednej strony do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i bogatej historii naszych stosunków, z drugiej zaś wzmocnią atrakcyjność turystyczną Azerbejdżanu w oczach polskiego – i szerzej zagranicznego – turysty” . Nawiązując do zbliżającej się 30. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Azerbejdżanem (21.02.1992) wskazał dziedzictwo polskiej obecności w Baku jako solidny fundament rozwijających się, dobrych relacji dwustronnych.
Z kolei prezes Azerbaijan Tourism Board (ATB) Florian Sengstschmid powiedział m.in., że promocja dziedzictwa architektonicznego pozostawionego w Baku przez Polaków wpisuje się w strategię promocji turystycznej kraju ATB, zaś wydana wspólnie z Ambasadą w j. angielskim publikacja „Polish legacy in Baku and beyond” oczekuje na kolejne wersje językowe. F. Sengstschmid dodał, że publikacja jest uzupełnieniem szlaku turystycznego polskimi śladami w Baku, który ATB proponuje turystom odwiedzającym Azerbejdżan (link).
Podczas wydarzenia zaprezentowano również wydany niedawno przez Pocztę Polską we współpracy z MSZ i Ambasadą RP w Baku znaczek pocztowy upamiętniający Józefa Gosławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów tworzących w Baku.
Zaprezentowaną podczas wydarzenia publikację „Polish legacy in Baku and beyond” można pobrać poniżej.
Zaprezentowany podczas wydarzenia trailer projektu medialnego można obejrzeć poniżej (wszystkie powstałe w ramach projektu filmy zostaną umieszczone na kanale YouTube Ambasady RP w Baku).
Materiały
Polish legacy in Baku and beyondPolish_Legacy_in_Baku_and_beyond.pdf 8.34MB