V4-Azerbaijan Tech Bridge - finał programu
02.06.2023
W Baku odbył się finał zainicjowanego przez Polskę programu V4-Azerbaijan Tech Bridge, łączącego ekosystemy startupowe krajów Grupy Wyszehradzkiej i Azerbejdżanu.
2 czerwca 2023 r. w Baku odbył się finał wielostronnego programu V4-Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB), realizowanego w Azerbejdżanie z inicjatywy Ambasady RP w Baku od początku 2022 r. Projekt, realizowany przez pierwsze tego rodzaju konsorcjum partnerów czeskich, polskich, słowackich i węgierskich (tzw. „V4”) i azerbejdżańskich, został sfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.
Program V4ATB jest wspierany przez Agencję Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu (KOBİA), której wiceprezes Rufat Atakishiyev podczas otwarcia wydarzenia stwierdził m.in. „Cieszymy się, że zaledwie pół roku po podpisaniu memorandum o współpracy między KOBİA a Startup Hub Poland, możemy ponownie spotkać się w Baku i gościć partnerów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier zainteresowanych rozwojem kontaktów z Azerbejdżanem”.
W ceremonii otwarcia wzięli również udział przedstawiciele ambasad V4 w Azerbejdżanie (Ambasador RP Rafał Poborski, Ambasador Słowacji Milan Lajčiak, Ambasador Węgier Tamás Torma oraz zastępca Ambasadora Czech Martin Lubojacky), którzy życzyli azerbejdżańskim startupom powodzenia w rywalizacji o uwagę inwestorów obecnych podczas wydarzenia i trwającego 1,5 roku programu. Kierownik Placówki, która zainicjowała cały program, Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski powiedział ponadto, że „Polska będąca jednym z europejskich liderów pod względem liczby inwestycji w startupy jest zainteresowana kontynuacją realizacji podobnych projektów mających na celu zdynamizowanie współpracy z partnerami z Azerbejdżanu”. Ambasador Słowacji Milan Lajčiak stwierdził: „Cieszę się, że projekt Tech Bridge, zainicjowany przez polskich kolegów, został pomyślnie zrealizowany podczas słowackiej prezydencji V4. Jest to pomocne w wykorzystaniu potencjału młodych talentów i otwarciu nowych dróg współpracy między partnerami z V4 i Azerbejdżanu”. Ambasador Węgier Tamás Torma podkreślił, że „V4-Azerbejdżan Tech Bridge to nowa inicjatywa, wprowadzająca nową kulturę współpracy, ducha innowacyjności i nową atmosferę”. Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Czech Martin Lubojacky dodał, że „innowacyjność i bliższe powiązania młodych przedsiębiorców z ekspertami to tradycyjny priorytet V4. Zainteresowanie młodych ludzi współpracą w zakresie innowacyjnych technologii pokazuje nam kształt i kierunek współpracy na najbliższe lata, którą będziemy wspierać”.
Reportaż z wydarzenia:
Wydarzenie to ostatni etap V4ATB, projektu rozpoczętego w 2022 roku przez Fundację Startup Hub Poland (SHP) z inicjatywy Ambasady RP w Baku. „Było to intuicyjne posunięcie ze strony SHP, aby głębiej zbadać cały technologiczny i innowacyjny potencjał Azerbejdżanu. Nasza organizacja od 11 lat wspiera założycieli i inwestorów z 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym czterech wyszehradzkich krajów członkowskich UE, aby nasz region był bardziej widoczny w oczach globalnych inwestorów” – powiedziała Paulina Brym-Ciuba, Prezes Startup Hub Poland. „Demo Day to efekt 8 etapów regionalnych programu, z których każdy poświęcony był 20 różnym azerbejdżańskim startupom. Z takiego ekosystemu nie było łatwo wytypować 10 finalistów” – dodała Brym-Ciuba.
10 najlepszych azerbejdżańskich startupów (finalistów programu) wybranych przez międzynarodowe jury spośród ponad 160 nadesłanych zgłoszeń (lista projektów dostępna na stronie projektu), zaprezentowało się przed publicznością składającą się z inwestorów, funduszy VC, akceleratorów, aniołów biznesu, bankierów, mentorów i ekspertów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Z polskiej strony w wydarzeniu wzięli udział ponadto: Patryk Darowski (Dyrektor Zarządzający Pionem Ryzyka Branżowego i ESG, BGK), Karolina Kazimierczak (Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Startupów, PARP), Robert Dziubłowski (inwestor, Starfinder VC), Sara Koślińska (inwestor, mentor, założycielka Limitless), Maciej Sadowski (współzałożyciel Fundacji Startup Hub Poland), Ewa Geresz (mentor m.in. Poland Prize).
Wydarzenie w Baku obejmowało również speed dating – bezpośrednie rozmowy B2B między azerbejdżańskimi startupami i liderami ekosystemu oraz inwestorami z V4, VC i kluczowymi graczami korporacyjnymi.
Osobną część wydarzenia stanowiły panele i keynotes, podczas których goście z V4 dyskutowali m.in. o swoich doświadczeniach w rozwoju startupów, oczekiwaniach inwestorów, dostępnych instrumentach wsparcia.
Na zakończenie wydarzenia międzynarodowe jury projektu wyłoniło zwycięzcę całego programu (spośród 10 najlepszych azerbejdżańskich startupów rywalizujących na scenie, zaś łącznie spośród ponad 160 startupów zbadanych w ramach całego programu). Zwycięzca, startup Mur Mur (komputerowa platforma analizy wizji dla reklamy zewnętrznej) otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez Ambasadę RP w Baku – wyjazd na prestiżowe wydarzenie Deep Tech CEE Challenge, które odbędzie się w listopadzie 2023 roku w Warszawie.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób: delegacje z V4 (konsorcjum realizujące projekt, inwestorzy, mentorzy itp.), przedstawiciele korpusu dyplomatycznego (w tym m.in. Ambasador UE w Azerbejdżanie Peter Michalko), organizacji międzynarodowych (m.in. BŚ, EBRD, UNDP i in.), instytucji lokalnych (akceleratory, huby innowacji itp.), izb handlowych (m.in. AmCham), sektora bankowego, inwestorzy zagraniczni, startupy, środowiska akademickie oraz dziennikarze.)
O programie:
Program V4-Azerbaijan Tech Bridge (V4ATB) został uruchomiony w 2022 roku w celu nawiązania i wzmocnienia współpracy między Grupą Wyszehradzką (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) a Azerbejdżanem poprzez łączenie ekosystemów startupowych, takich jak centra innowacji, inwestorzy prywatni, fundusze venture capital i korporacje poszukujące innowacji z UE z potencjałem azerbejdżańskich startupów i innowatorów. Program stworzył nową platformę networkingową pomiędzy partnerami z Grupy Wyszehradzkiej (inwestorami, akceleratorami, aniołami, mentorami itp.) z jednej strony, a startupami i innowatorami z Azerbejdżanu z drugiej. Projekt składał się z serii spotkań, szkoleń, programu excellence, demodays, networkingu, postakceleracji i wreszcie – Wielkiego Finału, który odbył się w Baku 2 czerwca 2023 roku.
Projekt został zainicjowany przez Ambasadę RP w Baku i otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (V4). Inicjatywę realizuje Konsorcjum 4 Partnerów z Grupy Wyszehradzkiej: Fundacja Startup Hub Poland (lider projektu), Look AI Ventures (Czechy), StartITup Győr (Węgry), CIVITTA (Słowacja) we współpracy z IdealHub Innovation and Technology Center z Azerbejdżanu. Program cieszy się wsparciem Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu (KOBİA), Agencji Innowacji i Cyfryzacji (IDDA), ma wielu partnerów społecznych (m.in. Azerbejdżański Uniwersytet Naftowo-Przemysłowy, Azerbaijan Microfinance Association, Social Innovation Lab, Youth Inc., Gamepons) i jest wspierany przez Ambasady wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej w Baku: Ambasadę Republiki Czeskiej, Ambasadę Węgier, Ambasadę RP oraz Ambasadę Słowacji.
Strona www programu: https://startuphub.pl/v4atb/