„Cyberportret polskiego biznesu” - raport przygotowany przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT
07.10.2024
Już co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a aż 72% przyznaje, że doświadczyło incydentu cyberbezpieczeństwa na służbowym sprzęcie. Cyberataki stają się stałym elementem naszej rzeczywistości, nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym.
Polskie firmy i pracownicy na celowniku
Dane ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT pokazują, że już co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a co trzeci ma taką osobę w kręgu swoich znajomych lub w rodzinie. To liczby akcentujące, że tego typu zagrożenia dawno przestały być marginalną kwestią. Jednocześnie, aż 72% respondentów jest pewnych że doświadczyli tzw. „incydentów cyberbezpieczeństwa” na służbowym sprzęcie. Wachlarz zagrożeń, z jakimi zetknęli się pracownicy jest szeroki. Blisko połowa badanych pracowników (47%) otrzymała wiadomość z niebezpiecznego źródła, która nie została przechwycona przez filtry antyspamowe. Drugie w kolejności są telefony z nieznanych numerów i nietypowych lokalizacji zagranicznych (41%). Podium zamykają alerty z programu antywirusowego o potencjalnym zagrożeniu – takie powiadomienie otrzymał co trzeci pracownik (32%).
Opinię pracowników doskonale uzupełnia perspektywa ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, których także przebadano na potrzeby raportu. Ich zdaniem, najczęstszym cyberzagrożeniem dla firm są ataki phishingowe (34% badanych specjalistów miało z nimi do czynienia w ciągu ostatniego roku), ataki na sieć Wi-Fi (22%) oraz ataki z wykorzystaniem trojanów i ataki na aplikacje internetowe (po 19%). Natomiast na czele konsekwencji ataków, które ta grupa uważa za najpoważniejsze znalazły się straty finansowe (33%), dodatkowe koszty techniczne (26%), a także pogorszenie reputacji firmy (22%). Według ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, najbardziej narażeni na działania cyberprzestępców są w polskich firmach prezesi zarządów oraz dyrektorzy generalni, niewiele niżej członkowie zarządu. W te grupy wymierzone bywają bardziej celowane i złożone metody ataków. Teoretycznie najmniej cyberataków mogą obawiać się stażyści i praktykanci. Z uwagi na ograniczone dostępy do danych i zasobów, nie są dla przestępców atrakcyjnymi celami, mimo potencjalnie mniejszego doświadczenia i wiedzy w temacie cyfrowego bezpieczeństwa.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Cyberportret polskiego biznesu”, stanowi on poważne ostrzeżenie dla polskich firm, ukazując dynamicznie rosnącą skalę codziennych cyberzagrożeń. Zgromadzone w nim dane wyraźnie pokazują, jak ogromne znaczenie zyskało cyberbezpieczeństwo i dlaczego stanowi kluczowy obszar dla każdej organizacji, która chce efektywnie działać w coraz bardziej cyfrowym świecie.
Materiały
Cyberportret polskiego biznesu 2024Cyberportret_polskiego_biznesu_2024.pdf 7.51MB