W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest porównywalne z sytuacją w Polsce. Nie zdarzają się w zasadzie napady na kierowców na drogach, dochodzi natomiast do kradzieży pojazdów i włamań do samochodów. Zdarza się to szczególnie w mało uczęszczanych miejscach. Dochodzi także do drobnych kradzieży w hotelach.

Patrole milicyjne są bardzo częste, w dużych miastach niemal na każdym większym skrzyżowaniu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.) często zdarzają się kontrole prowadzone przez milicję drogową (GAI).

W Republice Białorusi władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagana ważność paszportu: 3 miesiące do planowanej daty wyjazdu z Białorusi.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

CEL TURYSTYCZNY:

Od 2 marca 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obywatele Polski mogą wjechać na teren Białorusi bez wiz, przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi. Obywatele polscy będą mogli bez wiz przebywać na Białorusi przez okres 90 dni w ciągu roku kalendarzowego w celach turystycznych.

Przy wjeździe podróżni są zobowiązani do posiadania:

  • ważnego dokumentu podróży;
  • ubezpieczenia zdrowotnego;
  • białoruskiej polisy ubezpieczenia granicznego, bądź polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych lub rosyjskiej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

 INNE CELE:

Wjazd na podstawie ważnej wizy. Możliwość uzyskania wizy biznesowej, sport, kultura, nauka, odwiedziny, tranzyt. Wymagane dokumenty: wypełniony wniosek wizowy, paszport (biometryczny albo tymczasowy) ubezpieczenie medyczne na kwotę minimum 10 000 euro oraz dokumenty uzupełniające w zależności od rodzaju wizy. Szczegółowe informacje i rodzaje wiz są dostępne tutaj.

Możliwy jest także przylot do Białorusi w ruchu bezwizowym dla obywateli polskich na okres do 30 dni. Przylot na jedno z lotnisk międzynarodowych w Białorusi (Mińsk, Brześć, Witebsk, Homel, Grodno, Mohylew).

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak obostrzeń związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest zgoda przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język białoruski lub rosyjski.

  1. Zasady pobytu
  • W ruchu bezwizowym drogą lotniczą maksymalna długość jednorazowego pobytu: 30 dni.
  • W ruchu bezwizowym drogą lądową maksymalna długość pobytu: 90 dni w ciągu roku kalendarzowego.   
  • Przy pobytach na podstawie wiz – zgodnie z warunkami określonymi w wizie.

Osoby planujące przebywać w Białorusi dłużej niż 10 dni, mają obowiązek meldunku. Rekomendowany sposób dokonania meldunku poprzez stronę internetową.

W przypadku korzystania z usług hotelowych obowiązku meldunkowego powinien dopełnić hotel, nie mniej jednak gość powinien otrzymać od personelu hotelu potwierdzenie dokonania takiego meldunku.

Zdrowie

Białoruś nie wymaga szczepień ochronnych od przyjezdnych. Zagrożenie chorobami zakaźnymi, np. błonicą (zwłaszcza latem), grypą (w zimie) i chorobami wenerycznymi, jest dość duże. Latem i jesienią w lasach należy uważać na kleszcze roznoszące choroby wirusowe.

Obywatele Polski leczą się na Białorusi odpłatnie. Doba w szpitalu kosztuje równowartość ok. 30 EURO, jednak w razie leczenia specjalistycznego cena może być wyższa.

Poziom opieki szpitalnej i warunki leczenia są niższe niż w Polsce, mogą też występować problemy z dostępnością specjalistycznych lekarstw. Cudzoziemcy zwykle wybierają prywatne placówki lekarskie lub dentystyczne, które dysponują znacznie lepszym sprzętem.

Podróżowanie po kraju

Białoruś zliberalizowała przepisy dotyczące zwiedzania strefy przygranicznej oraz pasa przygranicznego.

Cudzoziemcy, którzy podróżują tranzytem przez strefę przygraniczną do uzdrowisk, ośrodków wypoczynkowych nie muszą mieć przepustki.

Ci, którzy chcieliby odwiedzić strefę przygraniczną bądź pas przygraniczny w innym celu, powinni mieć taką przepustkę.

W strefie przygranicznej oraz pasie przygranicznym obowiązują następujące zasady:

  • nie wolno korzystać z urządzeń optycznych (lornetka, aparat fotograficzny, kamera cyfrowa, noktowizor itp.) bez zgody białoruskiej Straży Granicznej,
  • nie wolno przechodzić przez obszar, na którym znajdują się obiekty inżynieryjne oraz inne urządzenia.

Za naruszenie tych przepisów może spotkać Cię kara pieniężna w wysokości od 10 do 50 stawek bazowych.

Informacje dla kierowców

WAŻNE!!

Od 1 czerwca 2023 roku posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej wjeżdżając na terytorium Polski bez ważnej polisy ubezpieczenia granicznego wystawionym w jednym z państw EOG lub w Szwajcarii, zobowiązani będą do zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego w chwili przekraczania granicy, w jednym z polskich zakładów ubezpieczeń. Obowiązek ten dotyczyć będzie również posiadaczy pojazdów zaopatrzonych w białoruskie i rosyjskie tablice rejestracyjne dyplomatyczne i konsularne.

Umowy ubezpieczenia granicznego (z minimalnym okresem ubezpieczenia 30 dni i maksymalnym 1 rok) można będzie zawrzeć w jednym z następujących zakładów ubezpieczeń:

- „Balcia Insurance” SE

- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.

- Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO HESTIA S.A.

- Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji ALLIANZ POLSKA S.A.

- Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.

- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Jednocześnie na zasadzie wzajemności posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Polsce, wjeżdżając lub przebywając na terytorium Białorusi, bądź Federacji Rosyjskiej zobowiązani będą do wykupienia w jednym z tamtejszych zakładów ubezpieczeń odpowiednio:

- białoruskich polis ubezpieczenia granicznego, bądź polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych,

- rosyjskich polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zawarcie właściwego ubezpieczenia będzie możliwe na przejściach granicznych oraz w przypadku wygaśnięcia stosownego ubezpieczenia na terenie państwa, w którym się przebywa. Kontrola polis będzie przeprowadzana zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z Białorusi i Rosji. Należy mieć na uwadze również wzmożone kontrole na terytorium obu państw.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Milicja natomiast bardzo skrupulatnie sprawdza obowiązkowe wyposażenie samochodu (apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe), ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie (tzw. zieloną kartę). Apteczka samochodowa musi zawierać:

  • 10% roztworu amoniaku,

  • jodynę,

  • bandaże sterylne i elastyczne,

  • watę, plastry opatrunkowe,

  • opaskę uciskową bądź gumowy wąż uciskowy,

  • nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami,

  • rękawiczki chirurgiczne,

  • chusteczki higieniczne,

  • roztwór chłodzący (saletra amonowa z wodą).

Stan apteczek samochodowych może być sprawdzany wyrywkowo zarówno przez białoruską straż graniczną, jak i przez patrole milicji drogowej. Jeśli służby stwierdzą uchybienia i nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego, wymierzą karę. Kierowcy powinni uwzględniać częste radarowe kontrole prędkości. Pomimo stałych podwyżek cen, paliwo jest na Białorusi tańsze niż w Polsce. Na stacjach benzynowych można płacić wyłącznie rublami białoruskimi. Główne drogi są szerokie, dobrze utrzymane i oznakowane, z wyjątkiem pobocza, które nocą jest słabo widoczne. Po zmroku piesi poruszający się poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. W nocy największym zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy stojące na pasach ruchu. Miejscowi kierowcy, choć z reguły nie jeżdżą szybko, są dość niefrasobliwi: normą jest uporczywa jazda szybkim pasem ruchu, nieużywanie świateł (nawet po zmroku) i kierunkowskazów, gwałtowne skręcanie z niewłaściwego pasa lub wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.

Szczególną ostrożność należy zachować na przejściach dla pieszych. W razie kolizji drogowej czekaj na przybycie milicji, nie zmieniaj miejsca ustawienia samochodu. Jeśli milicja uzna cudzoziemca za winnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami ciała, czekają go poważne sankcje – do kary bezwzględnego pozbawienia wolności włącznie.

Uwaga: Od 1 sierpnia 2013 r. na Białorusi funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat drogowych BelToll (podobny do polskiego viaTOLL). Opłaty za przejazd wymagane są od pojazdów zarejestrowanych poza obszarem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony ładowności.

System obejmuje w całości drogę M-1/E30 Brześć – Mińsk – granica z FR (Redki), tj. Krasna Gorka po stronie rosyjskiej (łącznie 609 km), prowadzące od granicy z Polską drogi P-99 i M 6 oraz odcinki dróg wylotowych z Mińska: M2, M3, M4, M5 i M6.

Aby skorzystać z sieci płatnych dróg, samochód powinien zostać wyposażony w pomiarowe urządzenie elektroniczne. Można je wypożyczyć za kaucją, na podstawie umowy, w jednym z punktów obsługi klienta przy wjazdach i wyjazdach z płatnych odcinków dróg oraz pomiędzy nimi. Opłaty są pobierane w rublach białoruskich.

Podczas montażu urządzenia zwróć szczególną uwagę na rodzaj szyby w samochodzie. W przypadku szyb metalizowanych urządzenie należy montować jedynie na wykropkowanej (przepuszczalnej dla fal radiowych) powierzchni w pobliżu lusterka wstecznego. Jeśli na Twoich szybach nie ma stref przepuszczalnych dla fal radiowych, wykup urządzenie pomiarowe z anteną zewnętrzną. Jeżeli podczas przejazdu pod bramką poboru opłat urządzenie nie zadziała, idź do najbliższego punktu obsługi. Jeśli naruszysz warunki korzystania z płatnych dróg, czeka Cię podwyższona opłata. Wysokość podwyższonej opłaty za jedno naruszenie wynosi:

≤ 3,5 t: za nieuiszczenie opłaty w pełnej wysokości – równowartość 100 EUR, za uiszczenie opłaty w niepełnej wysokości – równowartość 50 EUR.

> 3,5 t: za nieuiszczenie opłaty w pełnej wysokości – równowartość 260 EUR, za uiszczenie opłaty w niepełnej wysokości – równowartość 130 EUR.

Pobór opłat kontroluje białoruska Inspekcja Transportowa.

Pełna informacja na ten temat znajduje się na stronie białoruskiego operatora .

Cło

Przepisy celne zezwalają na przewóz waluty w dowolnej kwocie. Należy ją zgłosić, wypełniając deklarację celną przy przekroczeniu granicy. Decyzja Rady EAUG z 1 listopada 2018 roku dopuszcza wwożenie na terytorium państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w tym Białorusi, przedmiotów osobistego użytku o maksymalnej wartości 500 EUR bez cła. Towary można wwozić transportem naziemnym – samochodem, koleją, drogą morską lub przy przekraczaniu granicy pieszo. Zasady te obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Wcześniej dopuszczalna wartość wynosiła 1500 EUR. Maksymalna waga wwożonych towarów została zmniejszona z 50 kg do 25 kg. Jeśli przekroczysz te wartości, zapłacisz 30% cła od wartości wwożonych przedmiotów. Będzie to co najmniej 4 EUR od każdego kilograma powyżej bezcłowych 25 kg.

Powyższe normy nie dotyczą towarów wwożonych drogą lotniczą, co do których pozostają dotychczasowe limity. Dopuszczalna wartość bezcłowego wwozu przedmiotów osobistego użytku samolotem to maksymalnie 10 000 EUR, a ich maksymalna waga – 50 kg.

Na Białoruś można bezcłowo wwozić do 200 sztuk papierosów, 3 l alkoholu, w tym piwa – na jedną pełnoletnią osobę.

Jeśli chcesz użyczyć komuś samochodu na obszarze celnym Białorusi, możesz to zrobić wyłącznie za zgodą urzędu celnego. Urząd wystawi Ci zaświadczenie.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany poza obszarem celnym Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, musisz dopełnić formalności związanych z czasowym wwozem. Uwaga: jeśli przekroczysz termin, służby naliczą bardzo wysokie cło oraz podatek. Konieczny będzie dokument dotyczący czasowego wwozu wystawiony na osobę, która będzie kierowała pojazdem na terytorium Białorusi. Jeśli właścicielem samochodu jest inna osoba, musi mieć upoważnienie poświadczone urzędowo.  Jeśli jego właścicielem jest firma, potrzebne będzie dodatkowo poświadczone tłumaczenie na język rosyjski lub białoruski.

Przepisy prawne

Przemyt lub posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych jest surowo karane. Jeśli wwozisz na terytorium Republiki Białorusi lekarstwa – szczególnie środki uspokajające, przeciwbólowe, psychotropowe, zawierające sterydy, musisz mieć ważną receptę lub zaświadczenie lekarskie ze wskazaniem preparatów oraz ich dawek. Dokument musi być przetłumaczony na język rosyjski lub białoruski.

Na Białorusi obowiązuje całkowity zakaz fotografowania komisariatów milicji, jednostek wojskowych i innych urzędów państwowych. Służby mogą Cię pociągnąć do odpowiedzialności karnej, jeśli złamiesz ten zakaz. W miejscach publicznych nie wolno pić alkoholu oraz przebywać w stanie nietrzeźwym.

Próby wręczenia funkcjonariuszom milicji korzyści finansowych za ewentualne odstąpienie od kary za naruszenie przepisów skutkują natychmiastowym pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

Od 27 lipca 2019 obowiązuje Dekret Prezydenta Republiki Białorusi z 24.01.2019 roku nr 2 „O państwowej regulacji produkcji, obrotu i konsumpcji surowca tytoniowego oraz wyrobów tytoniowych”. Zgodnie z rozdz. 11 pkt 35 tego Dekretu nie wolno palić wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych, w następujących miejscach:

  • windy i pomieszczenia bloków wielomieszkaniowych,

  • miejsca przeznaczone do zabaw dzieci,

  • tereny i pomieszczenia zakładu pracy,

  • tereny i pomieszczenia obiektów sportowych,

  • tereny jednostek organizacyjnych systemu oświaty,

  • podziemne przejścia dla pieszych i stacje metra,

  • przystanki komunikacyjne,

  • środki transportu publicznego i kolej,

  • samochody, w których znajdują się dzieci w wieku poniżej 14 lat,

  • miejsca wymienione w innych przepisach Republiki Białorusi.

Jest także grupa obiektów, w których palenie jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach oznaczonych tablicą informacyjną z napisem „palarnia”:

  • obiekty handlowe (centra handlowe, bazary oraz inne),

  • obiekty gastronomiczne, w tym tarasy letnie przylegające do obiektów,

  • plaże,

  • tereny i pomieszczenia obiektów wypoczynku i sportu,

  • obiekty (pomieszczenia) przemysłowe,

  • tereny i pomieszczenia obiektów organów władzy państwowej, kultury, opieki zdrowotnej, uzdrowiskowych, jednostki oferujące usługi telekomunikacyjne, socjalne, bankowe, ubezpieczeniowe, hotelowe oraz inne,

  • organy administracji publicznej (pomieszczenia do przyjmowania interesantów),

  • terminale pasażerskie w transporcie drogowym, portu lotniczego oraz morskiego,

  • tereny i pomieszczenia przylegające do stacji kolejowych,

  • statki morskie.

Za złamanie zakazu grozi kara finansowa:

  • do 102 BYN - za palenie w miejscu niedozwolonym,

  • do 765 BYN - za palenie w pomieszczeniach bloków wielomieszkaniowych,

  • do 765 BYN lub kara upomnienia – za palenie, które narusza zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Zasady wwozu leków na terytorium Białorusi

Osoby fizyczne mogą wwozić przez granicę leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe oraz ich prekursory na własny użytek w celu leczenia chorób. Podróżni powinni okazać dokumenty medyczne zawierające nazwę i ilość leku. Dokumenty medyczne muszą być sporządzone w języku białoruskim bądź rosyjskim albo przetłumaczone na jeden z języków urzędowych Republiki Białorusi oraz poświadczone przez notariusza.

Taki dokument powinien być opatrzony pieczęcią i podpisem lekarza: wyciąg z dokumentacji medycznej pacjenta lub recepta lekarza (kopia recepty) musi zawierać nazwę, dawkę oraz ilość leku na dobę.

Na terytorium Republiki Białorusi można wwozić leki zawierające środki odurzające w ilości nie większej niż na 7 dni oraz leki zawierające środki psychotropowe w ilości nie większej niż na 90 dni (90 dawek jednorazowych).

Osoby fizyczne, które wwożą leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe powinny wybrać korytarz czerwony oraz wypełnić deklarację celną przy przekraczaniu granicy.

Osoba fizyczna może wwieźć do Republiki Białorusi preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe wyłącznie w celu leczenia medycznego oraz musi posiadać dokumenty potwierdzające zasadność stosowania leków.

Ważne!

Nazwy leków, które objęte są zakazem wwozu na terytorium Republiki Białorusi:

- Theraflu (ND, NT, SN), Tylol Hot, Xanax, Lexotanil, Stilnox, Rinasek, Skudexa, Claritine, Zaldiar, Tramal, Valium Diazepam, Contramal, Estazolam TZF, Solpadeine Max, Relanium, Lorazepam, Fenazepam, Tramadol-GR, Bromazepam Lannacher Defrinol Forte, Iporel, Acatar Acti-Tabs, Gripex oraz inne.

Nazwy środków odurzających, substancji psychotropowych oraz ich prekursorów, które należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy: barbital, bromazepam, diazepam, kodeina, morfina, tramadol, efedron (metylokatynon). Pseudoefedryna, klonidyna (clophelin) oraz inne.

Informacje dotyczące zasad przywozu leków zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe w celu leczenia medycznego dostępne są na stronie:

- customs.gov.by - Państwowy Komitet Celny Republiki Białorusi   

- http://minzdrav.gov.by/ru/dlya-inostrannykh-grazhdan/lechenie-v-belarusi/lekarstvennykh-preparatov-soderzhashchikh-narkoticheskie-sredstva.php - Ministerstwo Zdrowia Republiki Białorusi

- https://www.rceth.by/ru/Departments/Drug/Documents/2 - przepisy dotyczące przywozu środków leczniczych na terytorium Republiki Białorusi - Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe „Centrum Ekspertyz i Badań w Ochronie Zdrowia” Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi

- https://www.rceth.by/ru/Departments/Drug/Documents/6 - przepisy dotyczące przywozu i wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych oraz ich prekursorów - Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe „Centrum Ekspertyz i Badań w Ochronie Zdrowia” Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi

- https://www.rceth.by/ru/Departments/Drug/Documents/9 - przepisy dotyczące uzyskania zezwolenia na przywóz lub wywóz środków odurzających i substancji psychotropowych oraz ich prekursorów - Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe „Centrum Ekspertyz i Badań w Ochronie Zdrowia” Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi

- https://etalonline.by/document/?regnum=w21529651&q_id=3396218 – Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi nr 19 z dnia 11 lutego 2015 roku w sprawie ustanowienia republikańskiego wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych oraz ich prekursorów podlegających kontroli państwowej w Republice Białorusi

- https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=W22238633&p1=1&p5=0 – Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi nr 89 z dnia 29 sierpnia 2022 roku w sprawie zmiany rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi nr 19 z dnia 11 lutego 2015 roku

Zasady wwozu zwierząt z terytorium Białorusi

Z dniem 16 września 2024 r. wchodzą w życie nowe zasady dot. wwozu psów, kotów i fretek do UE z terytorium Rosji i Białorusi.

Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską rozporządzeniami Federacja Rosyjska i Republika Białorusi zostały skreślone z listy państw zwolnionych z obowiązku badania miareczkowania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Zmiana ta wiąże się z 3 miesięcznym okresem oczekiwania psów, kotów i fretek przed wjazdem na teren UE liczonym od dnia pobrania krwi do badania.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii:

https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Zmiany-zasad-przywozu-psow-kotow-fretek-z-Rosji-i-Bialorusi/idn:2525

Przydatne informacje

Środkiem płatniczym jest wyłącznie miejscowa waluta (białoruski rubel – BYN). Na Białorusi nie wolno płacić walutami obcymi (np. USD, EUR). Pieniądze można wymienić w bankach czynnych z reguły do godz. 17.00. Jeśli kupujesz walutę, zazwyczaj musisz pokazać ważny paszport. Bank nie pobiera prowizji przy wymianie waluty. W dużych miastach sieć banków jest dość dobrze rozwinięta. W wybranych punktach w Grodnie, Brześciu i Mińsku można sprzedać lub kupić złotówki. Zabroniona jest czarnorynkowa wymiana waluty. Przygodna wymiana pieniędzy może być potraktowana jako niezgodna z prawem i skończyć się zatrzymaniem oraz grzywną.

Językami urzędowymi są język białoruski oraz język rosyjski.

Na południu kraju należy unikać spożywania miejscowej żywności ze względu na możliwość zagrożenia radioaktywnością.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}