Objazd miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie w rocznicę napaści ZSRR na Polskę
23.09.2020
W dniach 17.09. i 20.09. przedstawiciele KG RP w Grodnie wraz z działaczami ZPB i młodzieżą z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla S. Batorego odwiedziła miejsca pamięci związane z obroną Grodna w 1939 r. i innymi ofiarami sowieckiej napaści.
W Grodnie doszło do najdłuższych (poza Warszawą) walk z Armią Czerwoną podczas inwazji sowieckiej na Polskę. Obrońcy Grodna, mimo młodego wieku, niewystarczających sił i środków stawiali opór aż przez 3 dni. Postacią, która stała się symbolem tamtych walk, był Tadzio Jasiński – 13-latek, który rzucił butelkę z płynem zapalającym na atakujący miasto czołg. Wg istniejących przekazów po schwytaniu przez czerwonoarmistów, został skatowany i przywiązany jako żywa tarcza do czołgu. Zmarł z ran na rękach swojej matki. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Pobernardyńskim w Grodnie.
Poza samym Grodnem (wiele dawnych wsi podgrodzieńskich – Małyszczyzna, Kulbaki - stanowi obecnie część miasta) miejsca pamięci poświęcone żołnierzom i ludności cywilnej zmarłej w wyniku agresji Związku Sowieckiego znajdują się m.in. w Sopoćkiniach, Sylwanowcach, Kodziowcach (miejsce bitwy z oddziałami Armii Czerwonej), Leśnej, Kaletach i Adamowiczach. Przy każdym miejscu pamięci uczestnicy obchodu złożyli kwiaty i zapalili znicze, a także odmówili modlitwę. Uczestnicząca w wydarzeniu młodzież mogła wysłuchać krótkiej opowieści o związku każdego z miejsc z tragicznymi wydarzeniami po 17 września 1939 r.
Na zakończenie obchodów rocznicy agresji sowieckiej, w intencji poległych i zamordowanych została odprawiona msza w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Adamowiczach.
Niech pamięć o poległych i pomordowanych nigdy nie zaginie!