Zmiana przepisów związanych z ogłoszeniem stanu epidemii
25.03.2020
Rozporządzenie z dnia 24 marca 2020 r. wprowadza liczne zmiany w porównaniu z rozporządzeniem w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
Zmiany dotyczą:
- z kategorii osób zwolnionych z obowiązku poddania się kwarantannie wykreślono osoby, które w Polsce lub w państwie sąsiadującym wykonują czynności zawodowe.
Oznacza to, że każda osoba przekraczająca granicę RP, która pracuje w państwie sąsiadującym, przyjeżdżając do Polski musi liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny, a jej naruszenie podlega karze finansowej do 30 000 PLN. Przepis wejdzie w życie 27 marca br. Od tego dnia osoby przekraczające granicę Polski będą mogły zgłosić się do właściwego inspektora sanitarnego o wydanie zaświadczenia o odbywaniu kwarantanny (na potrzeby pracodawcy).
- przedłużenia tymczasowej kontroli na granicach Polski z państwami UE do 13 kwietnia 2020 r.
- wprowadzenia licznych obostrzeń w zakresie możliwości przemieszczania się po terytorium RP (obowiązują od 25 marca do 11 kwietnia włącznie).
Do 11 kwietnia nie będzie można przemieszczać się swobodnie po terytorium RP – poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do 2 osób – nie dotyczy to rodzin. W środkach komunikacji może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących.
- wydłuża się do 36 (z 24) godzin czas, w którym należy dokonać zgłoszenia przez podmiot chcący dokonać wywozu z Polski artykułów, o których mowa w par. 5 ust. 1.
- wprowadza się ograniczenia w zakresie sprawowania kultu religijnego – np. w mszy św. może uczestniczyć do 5 wiernych - nie licząc duchownych,
- do odwołania zakazuje się organizacji zgromadzeń w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach oraz innych zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu.