Test
12 marca 1999 roku nasz kraj został przyjęty do Sojuszu Północnoatlantyckiego – największego i najsilniejszego paktu obronnego w historii współczesnego świata. Przystąpienie Polski do NATO było jedną z najważniejszych decyzji po 1989 roku. To wielkie, ponadpartyjne dzieło, z którego powinniśmy być dumni.
NATO jednym z głównych filarów bezpieczeństwa Polski
Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest jedną z najważniejszych gwarancji naszego bezpieczeństwa. Art. 5., który stanowi, że atak na jedno państwo Sojuszu jest atakiem przeciwko wszystkim krajom NATO, to fundament siły odstraszania Paktu.
Od momentu wstąpienia do NATO, Polska odpowiedzialnie realizuje wszystkie obowiązki, jakie wynikają z członkostwa w Sojuszu. Wnosimy także ważny wkład w jego umacnianie. W misjach i operacjach NATO uczestniczyło do tej pory blisko 75 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska.
Od wstąpienia Polski do NATO, na terytorium naszego kraju ulokowano liczne sojusznicze bądź powiązane z Sojuszem struktury wojskowe. Zrealizowaliśmy także wiele inwestycji w ramach specjalnego programu inwestycyjnego NATO, którego łączna wartość wynosi 7,8 mld zł.
🇵🇱 12 marca 1999 roku w mieście Independence w #USA formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny #NATO. To ważny moment w historii naszego kraju, kiedy wolna i demokratyczna Polska wyraziła swoje… pic.twitter.com/NzyM2zPidF
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 marca 2024
Polska liderem NATO – przeznaczamy na obronność ponad 4 proc. PKB
Nasz kraj należy do grupy państw Sojuszu, które najwięcej przeznaczają na wydatki obronne.
W 2024 r. planujemy przeznaczyć na ten cel ok. 4,2 proc. PKB, czyli ok. 160 mld zł. Połowę tej sumy przeznaczamy na modernizację Sił Zbrojnych, co stawia nas na pierwszym miejscu w NATO.