Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny" w Sarajewie
22.09.2022
22 września w Muzeum Literatury i Sztuki Teatralnej w Sarajewie odbył się wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny”. W ramach wystawy zostały zaprezentowane histo¬ryczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.
Podczas otwarcia wystawy przemawiali Ambasador RP w BiH Jarosław Lindenberg, Chargé d’affaires Ukrainy w BiH Serhii Miniailo, dyrektor Muzeum Dzieciństwa Wojennego Jasminko Halilović oraz dyrektor Muzeum Literatury BiH.
„Widzimy rysunki wykonane w czasie II wojny światowej przez polskie dzieci i bardzo podobne rysunki, narysowane prawie 80 lat później przez dzieci ukraińskie. To okrucieństwo wojny widziane oczami dzieci nie wymaga komentarza. Każda wojna to okrutna rzecz,o tym w Bośni i Hercegowina dobrze wiedzą, zwłaszcza w Sarajewie, gdzie zginęły tysiące dzieci. Tak naprawdę ta wystawa jest o utraconym dzieciństwie. Tak majątek czy zniszczone budynki można odbudować, ale dzieciństwa nic już nie przywróci. To straszna trauma, która pozostaje w duszy każdego kto wojnę przeżył jako dziecko” – powiedział ambasador Lindenberg
Chargé d'affaires ambasady Ukrainy w Bośni i Hercegowinie Serhii Miniailo zaznaczył, że dzieci są najbardziej narażone w każdej wojnie. Jak powiedział, rysunki dzieci, powstałe w odstępie prawie 80 lat, przypominają o cierpieniu i strachu, który przeżywają bezbronne dzieci.
„Obchodzimy 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Związku Radzieckiego na Rzeczpospolitą Polską 17 września 1939 r. W tym samym okresie, po 83 latach, widzimy, że działania rosyjskich władz okupacyjnych są takie same” powiedział Miniailo, przypominając, że 17 września br. w mieście Bucza zostały ekshumowane szczątki obywateli Ukrainy, w tym dzieci.
Dyrektor Muzeum Wojennego dzieciństwa Jasminko Halilović zaznaczył, że cierpienia dzieci w Polsce i w Ukrainie są niestety bardzo zbliżone do tego co przeżyły dzieci w Bośni i Hercegowinie, dlatego też, BiH w sposób szczególny solidaryzuje się ze wszystkimi dziecięcymi ofiarami konfliktów. Halilović powiedział, że Muzeum Wojennego Dzieciństwa ma swój oddział w Kijowie i codziennie dokumentuje sytuację ukraińskich dzieci ofiar wojny.
Zdjęcia: Ambasada RP w Sarajewie
Wideo: FENA