W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

РАЗОМ. The Power of Solidarity

22.02.2024

22 lutego 2024 r. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyło się wydarzenie artystyczne upamiętniające drugą rocznicę pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie pod hasłem „РАЗОМ. The Power of Solidarity”.

Oświetlenie ARP -22.02.2024

22 lutego 2024 r. Ambasada RP w Pekinie zorganizowała w swojej siedzibie wspólnie z Ambasadą Ukrainy oraz Delegaturą UE oficjalne pekińskie obchody drugiej rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Hasło wydarzenia brzmiało „РАЗОМ. The Power of Solidarity”.

Do siedziby Ambasady RP, podświetlonej w barwach narodowych Polski i Ukrainy, przybyło ponad 200 gości z korpusu dyplomatycznego, w tym liczni ambasadorowie i attaché obrony, a także przedstawiciele chińskich środowisk artystycznych i mediów.

Podczas części oficjalnej uroczystości ambasador Jakub Kumoch opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach z okresu tuż przed wojną, w tym wizyty Prezydenta RP A. Dudy w Ukrainie 23 lutego 2022 r., oraz z pierwszych dni wojny. Ambasador Ukrainy Pawło Riabikin nawiązał do hasła wydarzenia („Razem”), przypominając o znaczeniu wspólnego działania dla wysiłków na rzecz zwycięstwa Ukrainy, przywrócenia długotrwałego pokoju, sprawiedliwości i rządów prawa zniszczonych przez Federację Rosyjską. Ponadto głos zabrali ambasador UE Jorge Toledo, ambasador Wielkiej Brytanii Caroline Wilson oraz ambasador Stanów Zjednoczonych Nicholas Burns. We wszystkich przemówieniach można było odnaleźć wątek przewodni wydarzenia – siła solidarności bierze się z bycia razem i wspólnej walki w słusznej sprawie.

W salach recepcyjnych Ambasady RP pokazano kilka wystaw fotografii i prac plastycznych chińskich twórców przebywających na obczyźnie, którzy poruszeni okrutną wojną na Ukrainie postanowili stworzyć swoje grafiki, akwarele czy prace z wykorzystaniem tabletu. Uczestnicy mogli dzięki technologii VR przenieść się do zniszczonych miast Ukrainy i na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń. W ramach wydarzenia odbył się również pokaz nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu”, który okazał się jednym z najbardziej przejmujących momentów wieczoru.

Zachęcamy do zapoznania się z okolicznościowym filmem, który dokumentuje najważniejsze i najbardziej poruszające momenty wydarzenia (załącznik do aktualności).

Zdjęcia: Karl Ignaczak

Materiały

Razom. The Power of Solidarity
20240222​_Film​_-​_Razom.mp4 177.95MB

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}