W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hongkong

Bezpieczeństwo

W czasie pobytu w Hongkongu należy wystrzegać się zachowań o charakterze demonstracji politycznych. Szczególna ostrożność jest wskazana w odniesieniu do wypowiadania się na tematy dotyczące sytuacji politycznej w Hongkongu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. W skrajnym przypadku, niepożądane przez władze miejscowe zachowania mogą skutkować aresztowaniem, wydaleniem z kraju lub więzieniem.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy. Ponadto należy mieć na uwadze, że każda linia lotnicza będzie miała własne wymagania dotyczące wejścia na pokład dotyczące ważności paszportów pasażerów. Dlatego zalecane jest skontaktowanie się z odpowiednimi liniami lotniczymi w celu uzyskania dodatkowych informacji w tym zakresie.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie zatrudnienia zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu z zamiarem stałego pobytu.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

NIE

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

TAK

  1. Zasady pobytu

Polacy przyjeżdzający do Hongkongu w celach turystycznych mogą przebywać na jego terytorium do 90 dni bez wiz. Wiza wymagana jest dla osób z zamiarem podjęcia zatrudnienia lub z zamiarem stałego pobytu. W celu uzyskania wizy należy udać się do Urzędu Imigracyjnego (The Immigration Department).

Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy w formularzu podać adres miejscowy

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Dlatego też przy wjeździe z Hongkongu na teren Chin kontynentalnych od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (20/F, Capital Center, 151 Gloucester Road, Wan Chai, Hong Kong).

Okres oczekiwania na wizę wynosi od 2 do 5 dni. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). UWAGA: Osoby przybywające do Hongkongu z Chin kontynentalnych i zamierzające tam powrócić, powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem co najmniej dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę do kontynentalnej części ChRL w China Visa Office.

Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku Polacy, którzy podróżują do Chin kontynentalnych w celu biznesowym, turystycznym, wizyty rodzinnej lub tranzytem, mogą wjechać na terytorium Chin bez wizy do 15 dni. Osoby, które nie spełniają powyższych warunków, nadal muszą ubiegać się o wizę przed wjazdem do Chin.

Ubezpieczenie

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, należy się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Hongkongu jest drogie. Polisa powinna pokrywać koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, zwłaszcza tych, które ukończyły 80 lat.

Zdrowie

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na bardzo dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzy­stanie z wyposażenia szpitalnego). Niektóre szpitale i przychodnie nie akceptują kart kredytowych. Nie wymaga się szczepień ochronnych.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono surową kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epidemii tej choroby na obszarze Hongkongu.

W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem, podobnie surowo karane jest zaśmiecanie w miejscach publicznych.

Informacje dla kierowców

W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie nie jest honorowane. Za złamanie przepisów obowiązują surowe kary.

Przepisy prawne

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, jak również broni gazowej i wszelkiego rodzaju paralizatorów, kości słoniowej, lekarstw, mięsa, a także zwierząt i roślin. Aktualną informację celną można uzyskać na stronie internetowej Departamentu Ceł i Akcyzy.

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Surowo karane są również napaści na funkcjonariuszy policji, rozboje oraz przestępstwa na tle seksualnym.

W związku z wprowadzeniem z dniem 30 czerwca 2020 r. do porządku prawnego Hongkongu przepisów Prawa o bezpieczeństwie narodowym, MSZ informuje, że zamieszczanie przez obywateli RP wypowiedzi o charakterze politycznym - dotyczących Hongkongu lub ChRL - na forum mediów społecznościowych, bądź też publikowanie ich w mediach tradycyjnych, może być uznawane przez władze Hongkongu oraz Chińskiej Republiki Ludowej za aktywność niepożądaną z punktu widzenia nowego prawa.

Przydatne informacje

Hongkong posiada bardzo dobrze rozwiniętą i zorganizowaną sieć komunikacji publicznej, włączając w to rozbudowaną sieć metra, autobusy, minibusy, tramwaje i promy.

Taksówki są stosunkowo niedrogie, jednak pamiętać należy, że dodatkowa opłata pobierana jest od klienta za przejazd autostradą, tunelami i mostami, a także za każdą sztukę bagażu umieszczoną w bagażniku samochodu.

Zaleca się wykupienie zbliżeniowej karty Octopus, która po zasileniu odpowiednią kwotą (wielokrotność 50 HKD) pieniędzy, służy również jako środek płatniczy w wielu sklepach sieciowych, jak również niektórych barach i restauracjach. Kartę można zasilać na stacjach metra oraz we wszystkich punktach handlowych akceptujących płatności tą kartą.

Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourism Board.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}