IV Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach
09.11.2021
Profesorowie, wykładowcy oraz lektorzy języka polskiego w Chinach mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu dydaktyki oraz wynikami badań naukowych podczas IV Warsztatów glottodydaktycznych dla lektorów języka polskiego w Chinach.
IV Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach
Profesorowie, wykładowcy oraz lektorzy języka polskiego w Chinach mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu dydaktyki oraz wynikami badań naukowych podczas IV Warsztatów glottodydaktycznych dla lektorów języka polskiego w Chinach. Warsztaty, zorganizowane przez Ambasadę RP w Pekinie, Instytut Polski w Pekinie oraz Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych, odbyły się w dniach 29-31 października 2021 r. w formule online i zgromadziły niemal 50 lektorów z kilkunastu ośrodków nauczania języka polskiego na terenie ChRL.
W imieniu organizatorów warsztaty otworzyli prof. Mao Yinhui z Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych oraz Jan Jerzy Malicki, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie. Program warsztatów obejmował szeroki zakres tematów – od podstaw teoretycznych przedstawionych przez prof. dr hab. Władysława Miodunkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas wykładu inauguracyjnego po praktyczne porady dydaktyczne chińskich wykładowców i polskich lektorów, zaprezentowane w 20 referatach w języku polskim i języku chińskim. Wykłady gościnne przestawili prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Waldemar Martyniuk, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Piotr Kajak z Uniwersytetu Warszawskiego. Na specjalne zaproszenie podczas warsztatów odbyła się również sesja gościnna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas której prezentacje przedstawili dr hab. Małgorzata Zduniak-Wiktorowicz, prof. UAM, dr Olga Bambrowicz oraz dr Wojciech Hofmański.
Co to jest glottodydaktyka?
Glottodydaktyka to nauka zajmująca się badaniem procesu nauczania i uczenia się języków obcych (Słownik Języka Polskiego PWN), w tym przypadku nauczania i uczenia się języka polskiego jako obcego i drugiego (glottodydaktyka polonistyczna). Glottodydaktyka polonistyczna znajduje swoje zastosowanie również w Chinach, gdzie z każdym rokiem rośnie liczba studentów języka polskiego oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych polonistów, lektorów i wykładowców.
Kto uczy się języka polskiego w Chinach?
Języka polskiego w Chinach uczy się kilkuset studentów na kilkunastu polonistykach oraz lektoratach. Osoby zainteresowane polską kulturą i językiem mają do wyboru ośrodki z wieloletnią tradycją oraz młodsze polonistyki, które utworzone zostały w ostatnich latach na wielu renomowanych uczelniach na terenie całego kraju. Studia magisterskie prowadzą dwa ośrodki: Pekiński Uniwersytet Języków Obcych oraz Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych.
Polonistyki, studia polonoznawcze, lektoraty języka polskiego w ChRL:
|
|