Koncert w Chengdu z okazji Narodowego Święta Niepodległości i 75-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami
07.11.2024
Konsulat Generalny RP w Chengdu był gospodarzem uroczystego koncertu rocznicowego w wykonaniu polskiego duetu w składzie, Katarzyna Borek – fortepian i Elżbieta Woleńska – flet.
Koncert, w którego programie dominowały ikoniczne utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów odbył się 7.11 w prestiżowej sali koncertowej miasta Chengdu. Polskie artystki od lat związane zawodowo z Chinami nie poprzestały na twórczości Chopina, Paderewskiego, czy Moniuszki, ale zachwyciły publiczność swoimi interpretacjami tradycyjnych chińskich utworów w tym „Sing in a Fishing Boat in the Dusk”, „Colorful Clouds Chasing the Moon”, „Spring in Pamirs”.
Koncert „Piano&Flute Duet”, zorganizowany we współpracy z Biurem Spraw Zagranicznych miasta Chengdu, był radosną okazją do wspólnego świętowania 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami. Konsul Generalny RP w Chengdu podkreślił szczególne znaczenie niepodległości dla Polski jak i wysiłek wielu pokoleń Polaków na rzecz jej odzyskania, a także zwrócił uwagę na obecne zagrożenia, które zaistniały nie tylko dla naszego kraju, ale i globalnego bezpieczeństwa. Dyrektor Generalny Biura Spraw Zagranicznych złożył Polsce gratulacje z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości oraz podkreślił bardzo dobre bilateralne relacje między Polską a Chinami, wyrażając nadzieję na ich zacieśnienie w przyszłości.
W koncercie udział wzięło około 300 osób, w tym przedstawiciele władz lokalnych poziomu miejskiego i prowincjonalnego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Chengdu, stowarzyszeń branżowych, agencji rządowych odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową, przedsiębiorców, lokalnych artystów.. Na zaproszenie konsulatu w wydarzeniu liczny udział wzięli Polacy, a także wykładowcy i osoby związane z polonistykami funkcjonującymi na lokalnych uczelniach.
Koncert cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem, czemu dawano wyraz zarówno bezpośrednio po wydarzeniu jak i w mediach społecznościowych. Szczególnie ciepło zostało odebrane zakończenie występu nieoficjalnym hymnem Chengdu.