Nowa usługa paszportowa na portalu gov.pl
31.03.2023
Nowa e-usługa paszportowa na portalu gov.pl już od 31 marca 2023 r. umożliwi internetowe składanie wniosków o dokument paszportowy dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat.
Aby skorzystać z nowej e-usługi paszportowej matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 lat i potrzebuje paszportu lub paszportu tymczasowego, musi posiadać podpis elektroniczny: podpis kwalifikowany, podpis osobisty lub podpis zaufany. Dziecko natomiast musi mieć nadany numer PESEL.
Nowa e-usługa pozwoli złożyć wniosek o dokument paszportowy dla dzieci, które nie ukończyły 12 lat i mają już nadany numer PESEL, bez potrzeby umawiania wizyty w urzędzie konsularnym.
Odbiór gotowego dokumentu dla dziecka w wieku 5-12 lat będzie wymagał osobistej wizyty dziecka z jednym rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem w urzędzie (bez umawiania wizyty).
WAŻNE! Dla dzieci, które nie mają nadanego numeru PESEL, można wnioskować o paszporty lub paszporty tymczasowe wyłącznie w urzędach konsularnych, po umówieniu wizyty w systemie e-Konsulat. Aby konsul nadał numer PESEL, dziecko musi posiadać odpis polskiego aktu urodzenia. Trzeba więc zarejestrować zagraniczny akt urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Rejestracji można dokonać osobiście, przez pełnomocnika w Polsce lub za pośrednictwem urzędu konsularnego.
Aby od 31 marca 2023 r. móc korzystać z nowej e-usługi i bez wizyty w urzędzie konsularnym załatwić sprawę paszportową dziecka wyposaż się w podpis elektroniczny: podpis kwalifikowany, podpis osobisty lub podpis zaufany. Szczegółowe informacje na temat usługi dostępne są na portalu gov.pl.
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka złożony online wpłynie do właściwego urzędu konsularnego, który może się z Tobą skontaktować, jeśli wniosek będzie wymagał korekty lub konieczne będzie załączenie dodatkowych dokumentów.
WAŻNE! Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego, który pozwoli na posługiwanie się podpisem zaufanym, jest możliwe bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także online – z wykorzystaniem usługi telekonferencji.
Profil zaufany można również potwierdzić osobiście w Polsce, w punkcie potwierdzającym lub za granicą – w urzędzie konsularnym.
W celu korzystania z e-usługi paszportowej należy posiadać numer telefonu komórkowego w sieci zagranicznej, która umożliwia otrzymywanie kodów autoryzacyjnych SMS-em (lista operatorów komórkowych). Bliższe informacje na temat potwierdzania profilu zaufanego dostępne są na stronie Załóż profil zaufany.