Pierwsza wizyta polskiej młodzieży na Międzynarodowej Konferencji UNESCO w Hongkongu
20.07.2024
Z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Hongkongu młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Polski wzięła po raz pierwszy udział w Międzynarodowej Konferencji UNESCO 2024 (Secondary School MODEL UNESCO International Conference on AI and Education) poświęconej sztucznej inteligencji i edukacji. Z zaproszonych polskich szkół zostały wyłonione 2 najlepsze: Liceum Ogólnokształcące „Strumienie” z Józefowa oraz Liceum Ogólnokształcące "Żagle" z Warszawy, które zakwalifikowały się do finałowego etapu tej prestiżowej debaty i zostały zaproszone przez organizatorów do Hongkongu.
Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie UNESCO w Hongkongu (UNESCO Hong Kong Association – UHKA) oraz Hongkoński Instytut Edukacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (Hong Kong Institute of Education for Sustainable Development – HIESD). Jej głównym celem była wymiana poglądów oraz proponowanie rozwiązań w zakresie „Sztucznej inteligencji w edukacji – AI” w kontekście zrównoważonego rozwoju. Uczniowie mieli możliwość udziału w warsztatach edukacyjnych, które pozwoliły na zaprezentowanie ich umiejętności zarządzania, planowania strategicznego, krytycznego myślenia, prowadzenia negocjacji i – co najistotniejsze – pracy zespołowej.
Finał debaty odbył się 20 lipca br. W tym dniu przedstawiciele KG RP w Hongkongu spotkali się z polskimi uczestnikami konferencji. Podczas finału zakwalifikowani uczniowie wygłosili swoje prezentacje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinie edukacji, zwracając szczególną uwagę na aspekty etyczne. Wszystkie przedstawiane tezy musiał musiały być podparte mocnymi argumentami, a prezentacjom towarzyszyła ożywiona dyskusja. Uczniowie „Strumieni” oraz „Żagli” byli pod wrażeniem całego wydarzenia, dzięki któremu mogli szlifować swoje zdolności językowe oraz wymieniać poglądy w międzynarodowym środowisku.
Konferencja umożliwiła polskim uczniom nie tylko zwiększenie świadomości i wiedzy o Azji, w tym Hongkongu, ale i pozwoliła zaprezentować Polskę w przystępny i ciekawy dla hongkońskich rówieśników sposób. Nauczyciele natomiast uzyskali rozpoznanie dot. ewentualnej wymiany międzyszkolnej (pomiędzy Polską, a Hongkongiem) w przyszłości. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a polskie licea już otrzymały zaproszenie do wzięcia udziału w kolejnej edycji konferencji UNESCO zaplanowanej na 2025 rok.