W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie skarby z bursztynu w Muzeum Prowincji Yunnan

10.02.2021

Od 10 stycznia odwiedzający Muzeum Prowincji Yunnan w Kunmingu mają niepowtarzalną szansę podziwiać polską wystawę zatytułowaną ,,Piękno zatrzymane w czasie”. Wystawa we wszechstronny sposób prezentuje proces powstawania bursztynu bałtyckiego, historię jego wydobycia i obróbki na ziemiach polskich, oraz jego różnorodne zastosowania.

.

Na wystawie zaprezentowano ponad 800 eksponatów, wśród których większą część stanowi ogromna kolekcja polskiej biżuterii z bursztynem, prezentująca trendy zdobnicze od lat 70. XX wieku po dziś. Oprócz tego zwiedzający mogą zapoznać się z narzędziami do obróbki cennego materiału, tradycyjnymi strojami z regionów związanych z wydobyciem bursztynu w Polsce, a wreszcie podziwiać suknię Miss Polonia 2016 i bursztynową koronę zdobiącą głowy zwyciężczyń tego konkursu.  

Zbiory udostępnione w Muzeum pochodzą od ponad 100 wybitnych polskich artystów jubilerów, profesorów, doktorów i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. Odwiedzający znajdą tam również artefakty wypożyczone z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, oraz przekazane przez Marszałka Województwa Pomorskiego stroje kaszubskie i podarowane przez Wójta Gminy Kadzidło stroje kurpiowskie. Ubiory te po zakończeniu wystawy wejdą na stałe w skład kolekcji Muzeum.    

Inicjatorem i głównym kuratorem wystawy jest Sebastian Tajl, kolekcjoner polskiej biżuterii z bursztynu, który od 2009 roku promuje w Państwie Środka wiedzę na temat Polski. Jak podkreśla, wystawa jest wynikiem ogromnej pracy kuratorów – Natalii Zawiłej, Jacka Yang, Wang Zhijia i Pan Rui oraz zespołu Muzeum Prowincji Yunnan oraz wielu instytucji i specjalistów z Polski.

W Chinach wystawę wsparły Ambasada RP w Pekinie, Konsulat Generalny RP w Chengdu, Instytut Polski w Pekinie i Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na otwarciu wystawy obecni byli między innymi Konsul Generalny RP z Chengdu Grzegorz Morawski, Dyrektor Muzeum Ma Wendou, a także liczni przedstawiciele świata kultury i sztuki w Chinach oraz przedstawiciele ponad 30 różnych chińskich mediów. Transmisję wydarzenia online oglądało prawie 130 tysięcy widzów, a w pierwszym tygodniu ekspozycję zobaczyło ponad 10 tysięcy zwiedzających.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 10 marca.

Fot. Seba Amber

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}