W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Kantonie

25.05.2023

10 maja 2023 r. Konsulat Generalny RP w Kantonie zorganizował przyjęcie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, w którym wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz, korpusu konsularnego, instytucji kultury, szkolnictwa, biznesu, mediów oraz Polaków mieszkających w okręgu konsularnym.

photo_4

Podczas części oficjalnej, Konsul Generalny RP w Kantonie Piotr Nowotniak odniósł się w swoim przemówieniu do tradycji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz do obchodzonych w maju Dni Dziedzictwa Polskiego. Zwrócił przy tym uwagę na relacje Polski z południem Chin, a także na sytuację międzynarodową, w szczególności na agresję Rosji przeciw Ukrainie i wynikające z niej wyzwania. Konsul generalny zachęcił władze chińskie do przyłączenia się do wysiłków środowiska międzynarodowego w celu powstrzymania rosyjskiej agresji oraz do wykorzystania partnerstwa strategicznego pomiędzy Chinami a Rosją do nakłonienia rosyjskich władz do wycofania wojsk z Ukrainy. W kwestii relacji dwustronnych zwracając uwagę na dysproporcje we wzajemnym handlu z Chinami wskazał na niewykorzystany potencjał Polski jako uznanego producenta i eksportera w wielu branżach.

Gość honorowy, wiceprzewodniczący komitetu stałego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych prowincji Guangdong Zhang Shoufu podkreślił wieloletnią historię relacji pomiędzy Chinami a Polską, a także wyraził nadzieję na głębsze wykorzystanie potencjałów obu krajów w rozwoju wzajemnych relacji w dziedzinie gospodarki, handlu, nauki, kultury i turystyki. W odniesieniu do sytuacji wokół Ukrainy zaznaczył, że „Chiny zawsze stoją po stronie pokoju, a kluczowym celem ich działań jest doprowadzenie do rozmów pokojowych pomiędzy stronami”.

Ważną częścią obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja były elementy nawiązujące do Dni Dziedzictwa Polskiego - wystawa biograficzna dotyczącą postaci i twórczości Fryderyka Chopina, a także recital fortepianowego Katarzyny Borek, która zaprezentowała trzy polonezy: M. K. Ogińskiego („Pożegnanie ojczyzny”), I.J. Paderewskiego z cyklu „Tańce Polskie” oraz F. Chopina Es dur. Goście mieli również okazję spróbować dania kuchni polskiej.Tegoroczne przyjęcie z okazji święta narodowego było pierwszym organizowanym przez placówkę od 2019 r. Przerwa spowodowana była lokalnymi obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 uniemożliwiającymi organizację wydarzeń masowych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}