W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP w Szanghaju

28.05.2024

19 maja 2024 r. Konsulat Generalny RP w Szanghaju zorganizował przyjęcie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, w którym udział wzięli Polacy zamieszkujący okręg konsularny, a także zaproszeni goście oraz osoby, które w sposób szczególny wpierały polską społeczność.

3 Maja

Witając zgromadzonych gości, Konsul Generalna RP w Szanghaju Magdalena Żukowska przypomniała, że uchwalona przez Sejm Czteroletni, zwanym Wielkim, Ustawa Rządowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znana jako Konstytucja 3 Maja, była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie; wskazując, iż ów niezwykle nowatorski akt prawny, inicjujący szereg reform, zawierał wizję oraz program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa.

W okolicznościowym przemówieniu Konsul Generalna przybliżyła dodatkowo niedawne wstąpienie Ambasadora RP Jakuba Kumocha, który zestawił historyczne znaczenie i symbolikę Konstytucji Trzeciego Maja oraz leżące u jej podstaw wartości, z chińskim Ruchem Czwartego Maja, odwołując się również do tekstów dwóch wybitnych chińskich myślicieli i reformatorów z końca XIX wieku, Kang Youwei i Liang Qichao; co spotkało się z dużym uznaniem ze strony odbiorców.

Wskazując na podstawowe wartości z jakimi utożsamiane jest Święto Narodowe Trzeciego Maja - tj.: zrozumienie spraw obywatelskich i społecznych, Konsul Generalna poprosiła zaproszoną tego dnia uznaną kurator sztuki p. Wang Kaimei, o przybliżenie sylwetek dwóch chińskich artystek: Hu Yinping oraz Bai Shui, których nowatorskie prace, utrzymane w wolnościowym duchu – w ramach kameralnej wystawy okolicznościowej - zaprezentowane zostały przybyłym gościom. 

Na koniec części oficjalnej Konsul Generalna wręczyła wyróżnienia osobom, które poprzez swoje zaangażowanie i bezinteresowną pomoc wspierały w ostatnim okresie polską społeczność w Szanghaju. Podziękowania odebrali: p. Agnieszka Kucharska-Bielewicz i Michał Bielewicz oraz p. Izabela Stolarzewicz i prof. Gu Song wraz z Zespołem Children's 6th Hospital in Shanghai, za pomoc rodzinie małego Kordiana, poddanego unikatowej na skalę światową operacji uśnięcia złośliwego guza wątroby; prof. Guo Huijun, z Uniwersytetu Linxin wraz z zespołem, za pomoc udzieloną polskiemu studentowi przebywającemu na oddziale intensywnej terapii w Huashan Hospital; p. Xu Bei, prof. Xu Xiaoling p. Sabrina FU za udział i pomoc w realizacji projektu „ART is You" poświęconego przybliżeniu współczesnego kobiecego malarstwa polskiego; mec. Kamil Biernat oraz mec. Li Caiwei wraz z zespołem, za pomoc prawną umożliwiającą pomyślne rozstrzygniecie trudnych spraw konsularnych.

Na zakończenie warto wskazać, że p. Wang Kaimei to uznana szanghajska krytyk sztuki. Ukończyła Beijing Normal University oraz studia z zakresu sztuki współczesnej m.in. na Uniwersytecie Sztokholmskim oraz Sotheby's Institute of Art. Pani Hu Yinping to urodzona w prowincji Syczuan artystka-performer. Jej prace oraz społeczna działalność określane są jak stan pomiędzy „pracą" a „wydarzeniem", wskazując na głęboki związek istniejący między sztuką, a życiem codziennym. Pani Bai Shui to lokalna malarka, członkini Chińskiego Stowarzyszenia Artystów. Specjalizuje się w sztuce eksperymentalnej, Specjalizuje się w sztuce eksperymentalnej  łączącej nowoczesność z tradycją.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}