V Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach
31.05.2023
W dniach 26-28 maja 2023 r. w Pekinie odbyły się V Warsztaty glottodydaktyczne dla lektorów języka polskiego w Chinach. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 lektorów z 16 ośrodków nauczania języka polskiego z całych Chin.
Ambasador Wojciech Zajączkowski osobiście powitał uczestników warsztatów. „W Chinach jest obecnie 19 ośrodków nauczania języka polskiego, od Harbinu na północy po Kanton na południu, od Szanghaju na wschodzie po Chengdu na zachodzie” – zaznaczył. „Cieszymy się, że po trzech latach przerwy lektorzy mają okazję spotkać się osobiście i wymienić doświadczeniami”. Warsztaty organizowane są przez Ambasadę RP w Pekinie oraz Instytut Polski w Pekinie od 2018 r., jednak III i IV edycja odbyły się online z powodu ograniczeń epidemicznych.
Gośćmi tegorocznej edycji warsztatów byli prof. Iwona Janowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wygłosiła wykład „Działania mediacyjne w uczeniu i nauczaniu języka polskiego jako obcego – od teorii do praktyki”, oraz dr Piotr Kajak z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił wykład „Kulturoznawczy warsztat lektora języka polskiego”. Krótkie wprowadzenie „Wzorce i antywzorce w interpretacji tekstów kultury” przedstawiła Izabella Zajączkowska, małżonka Ambasadora oraz glottodydaktyczka i doświadczona nauczycielka języka polskiego.
Swoje prezentacje i referaty wygłosili również wykładowcy i lektorzy z kilkunastu chińskich ośrodków. Wybrane tematy dotykały najważniejszych kwestii związanych z nauczaniem języka polskiego – od kwestii teoretycznych do bardzo praktycznych rad dotyczących nauczania języka polskiego chińskich studentów.
Nauczanie języka polskiego w Chinach
Nauczanie języka polskiego w ChRL prowadzone jest na 19 uczelniach wyższych w 12 prowincjach i 4 miastach wydzielonych na prawach prowincji. W roku akademickim 2022-23 języka polskiego uczyło się ponad 800 chińskich studentów, z czego ponad 500 w ramach pełnych studiów licencjackich. Chińskie uczelnie prowadzą nauczanie we współpracy z renomowanymi ośrodkami akademickimi w Polsce, a także korzystają ze wsparcia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programów dwustronnych oraz programów Lektorzy NAWA, Polonista oraz Letnie Kursy NAWA.