Wizyta w miejscach pamięci o Polakach w Harbinie
21.04.2023
W dniach 12-14 kwietnia 2023 r. delegacja z Ambasady RP w Pekinie odwiedziła miejsca pamięci o Polakach zamieszkałych w Harbinie na przełomie XIX i XX w.
W trakcie wizyty przedstawiciele ambasady złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach Polaków (w tym jednej mogile zbiorowej) znajdujących się w części prawosławnej cmentarza Huangshan w Harbinie. Groby zmarłych w Harbinie w latach 1898-1984 Polaków są jednym ze świadectw obecności liczącej ok. 7-10 tys. osób społeczności polskiej w Harbinie. O stałej polskiej obecności w Harbinie świadczą również inne odwiedzone miejsca w tym m.in. powstały w latach 1899-1901 most Kierbiedzia (Stanisław Kierbiedź był zarządcą budowy Kolei Wschodniochińskiej i bratankiem twórcy słynnego mostu w Warszawie), wybudowaną w 1909 r. willę Władysława Kowalskiego (polskiego przedsiębiorcy w Harbinie, właściciela kombinatu drzewnego), a także kościół św. Stanisława, przy którym działało Gimnazjum im. H. Sienkiewicza będące jedyną polską szkołą średnią w Azji umożliwiającą kontynuację nauki na uczelniach wyższych w Polsce.
Reprezentanci Ambasady RP w Pekinie spotkali się także z władzami miasta oraz prowincji Heilongjiang w celu omówienia m.in. wspólnych działań na rzecz kultywowania pamięci o obecności Polaków w Harbinie.