W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa o Mikołaju Koperniku w Pekinie

21.11.2023

16 listopada Ambasador RP w Chinach Jakub Kumoch wziął udział w ceremonii otwarcia wystawy „Człowiek, który poruszył Ziemię: w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika”, która pokazywana jest w Chińskim Muzeum Nauki i Technologii. Głównym celem wystawy jest przybliżenie chińskiej publiczności postaci Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich naukowców. Wystawa jest bezpłatna i otwarta do 31 grudnia.

4

W swoim przemówieniu podczas otwarcia wystawy ambasador Jakub Kumoch podkreślił, że wkład Kopernika w rozwój astronomii i rewolucję naukową nie tylko zmienił nasze postrzeganie wszechświata, ale także wpłynął na całą kulturę i sposób myślenia. Przypomniał też o mało znanych okolicznościach przedstawienia teorii heliocentrycznej w Chinach. Dokonał tego polski jezuita Mikołaj Smogulecki, jeden z pionierów dialogu cywilizacyjnego między Europą a Chinami.

Główna część wystawy składa się z trzech rozdziałów: "Narodziny geniusza", "Księga, która poruszyła Ziemię" i "Przewrót kopernikański", które przedstawiają życie Kopernika, okoliczności powstania dzieła „O obrotach ciał niebieskich”, oraz rozpowszechnianie i wpływ teorii heliocentrycznej Kopernika na historię nauki.

 Aby wzbogacić swoje wrażenia, zwiedzający mogą skorzystać z interaktywnych elementów wystawy, takich jak "Myśl jak Kopernik" czy "Wszechświat oczami Kopernika", i w ten sposób dowiedzieć się jak pracowali astronomowie w XVI wieku. Główną atrakcją wystawy jest oryginalne wydanie „O obrotach ciał niebieskich”, opublikowane w 1566 roku, a także limitowana edycja reprodukcji rękopisów Kopernika.

„Człowiek, który poruszył Ziemię: wystawa upamiętniająca 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika” została zorganizowana przez Chińskie Muzeum Nauki i Technologii i Muzeum Ptolomeusza ze wsparciem Chińskiego Stowarzyszenia Muzeów Nauk Przyrodniczych oraz Instytutu Polskiego w Pekinie.

Wystawa jest najbardziej kompleksową prezentacją teorii heliocentrycznej Kopernika w Chinach i największą wystawą upamiętniającą Kopernika w Azji w 2023 roku. Można ją zwiedzać bezpłatnie do 31 grudnia. W czasie trwania wystawy Chińskie Muzeum Nauki i Technologii zorganizuje szereg wykładów eksperckich, aby zapewnić odwiedzającym szerszą perspektywę naukową.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}