W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Centrum Chirurgii Robotycznej

Centrum Chirurgii Robotycznej

  

Klinika  Ginekologii,  Ginekologi  Onkologicznej  i  Rozrodczości

Dane kontaktowe:
Tel. 47 722 11 20
e-mail: ginekologia@cskmswia.gov.pl

Robot da Vinci umożliwia przeprowadzanie operacji ginekologicznych z niezwykła precyzją. Plusami zabiegów są między innymi skrócenie czasu rekonwalescencji oraz efekty estetyczne – zabiegi te powodują mniejsze blizny pooperacyjne.

Zabiegi ginekologiczne wykonuje prof. dr hab. Artur Jakimiuk - kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Rozrodczości w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, kierownik Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego Instytut Matki i Dziecka oraz profesor zwyczajny Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk. Profesor Jakimiuk udziela się także naukowo, wykładając zagadnienia związane z onkologią ginekologiczną, położnictwem i chorobami kobiecymi na krajowych i zagranicznych uczelniach, takich jak np. Akademia Medyczna w Lublinie, University of California oraz Brooklyn Fertility Institute. W swoim dorobku posiada ponad 100 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych pismach medycznych.

Jego olbrzymi wkład w rozwój ginekologii oraz położnictwa został doceniony i nagrodzony m.in. przez Kościuszko Foundation Scholarship i Ernst Schering Postdoctoral Scholarship. Profesor Jakimiuk jest również laureatem Nagrody Naukowej Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a także Nagrody Rektora za Osiągnięcia Naukowe, przyznanej przez Akademię Medyczną w Lublinie. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz International Society of Gynecological Endocrinology.

Operacje ginekologiczne w asyście robota da Vinci realizowane w PIM MSWiA:

  • radykalne wycięcie macicy z przydatkami,
  • limfadenektomia.

Korzyści z zabiegów wykonywanych robotem da Vinci:

  • małoinwazyjność, precyzja zabiegu, mniejsze powikłania pooperacyjne u pacjentów, a także mniejsze ryzyko infekcji i utraty krwi oraz krótszy czas rekonwalescencji,
  • precyzja nacięć i ich niewielkie rozmiary (1 cm na skórze) sprawiają, że zabieg wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjentki, która szybciej wraca do zdrowia i jest wypisywana już następnego dnia ze szpitala,
  • mniejsza blizna pooperacyjna oraz lepsze efekty kosmetyczne wpływają pozytywnie na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się ze zdecydowanie krótszym pobytem w szpitalu i perspektywą szybkiego powrotu do domu oraz pełnej aktywności życiowej i zawodowej nawet po skomplikowanych, radykalnych zabiegach,
  • operacje robotem da Vinci pozwalają na eliminację dyskomfortu psychicznego związanego z tradycyjną operacją oraz na minimalizację bólu pooperacyjnego,
  • informacje, które musi posiadać pacjent przez zabiegiem - badania (w tym obrazowe) związane z jednostka chorobową oraz schorzeniami towarzyszącymi - wszystkie pozostałe niezbędne badania wykonywane są w Klinice przed operacją,
  • przykładowy/uśredniony czas hospitalizacji wynosi tylko 2/3 dni.

PIM MSWiA jest ośrodkiem wielospecjalistycznym, co oznacza, że posiada zespół specjalistów z  każdej dziedziny medycyny, czyli chore ginekologiczne obciążone innymi schorzeniami (internistycznymi, kardiologicznymi, neurologicznymi) mogą być operowane również robotem da Vinci i są objęte opieką innych specjalistów na terenie naszej placówki.

Klinika  Urologi  i  Urologii  Onkologicznej

sekretariat: Pawilon Główny (PG) 8. piętro
tel. 47 722 13 90
e-mail: urologia@cskmswia.gov.pl

Klinika Urologii i Urologii Onkologicznej posiada w swej ofercie wykonywanie prostatektomii radykalnej u chorych z rozpoznanym miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego za pomocą robota da Vinci. Od kwietnia tego roku, dzięki wprowadzeniu przez NFZ refundacji za tę operację, jest ona wykonywana nieodpłatnie.

Operacje przy pomocy robota da Vinci otwierają nowe możliwości leczenia niemal wszystkich schorzeń urologicznych i stanowią przełom w rozwoju dziedziny medycyny, jaką jest urologia. Precyzyjne usunięcie zmienionych nowotworowo narządów, skrócenie czasu hospitalizacji, szybszy powrót do zdrowia - to tylko niektóre zalety tego sposobu leczenia.

Operacje prostatektomii radykalnej za pomocą robota da Vinci wykonuje w PIM MSWiA dr n. med. Paweł Wisz oraz lek. Przemysław Zimnoch.

Dr n. med. Paweł Wisz

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu operacji robotycznych, które zdobywał w wiodących ośrodkach europejskich m.in. w Niemczech jak i podczas rocznego klinicznego stażu u światowej sławy prof. Alexandre Mottrie.

Na swoim koncie ma juz ponad 1000 operacji prostatektomii radykalnej przeprowadzonych w asyście robota. Jest członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego - Sekcja Robotyczna (ERUS). Ponadto jako proktor nadzorował wdrożenie chirurgii robotycznej w wielu ośrodkach w Polsce. Doktorat obronił w Niemczech na Uniwersytecie w Kolonii z dziedziny chirurgicznego leczenia raka prostaty przy wsparciu systemu robotycznego.

Jest jedynym w Polsce międzynarodowym trenerem w dziedzinie chirurgii robotycznej w wiodącym na  świecie centrum szkoleniowym ORSI Academy. Autor i współautor publikacji  oraz rozdziałów książek o tematyce chirurgicznego leczenia przy wsparciu systemu robotycznego.

Lek. Przemysław Zimnoch

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Oddziale Urologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Tytuł specjalisty uzyskał w 2012 roku. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Fellow of European Board of Urology.

Odbywał wiele szkoleń doskonalących zawodowo w tym:  kurs USG Roztoczańska Szkola USG,  Certyfikat PLFT Termoterapia – małoinwazyjne leczenie gruczołu krokowego, kursy laparoskopowe dotyczące leczenia chorób prostaty i nerek, liczne kursy w Niemczech, Holandii i Włoszech dotyczące endoskopii dróg moczowych i małoinwazyjnych metod leczenia kamicy i innych patologii dróg moczowych.

Kształci młodszych kolegów – prowadzi kursy endoskopowego leczenia kamicy nerek metodą RIRS.

Zachęcamy Chorych ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, wynikami dotychczas wykonanych badań, skierowaniem od poradni urologicznej oraz skierowaniem do oddziału urologii do kontaktu z sekretariatem Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej PIM MSWiA celem konsultacji i kwalifikacji do robotycznej (daVinci) prostatektomii radykalnej.

Wykaz niezbędnych dokumentów:

  • skierowanie do szpitala i poradni urologicznej wystawione przez lekarza POZ-u lub specjalistę pracującego w ramach umowy z NFZ,
  • dotychczas wykonane badania potwierdzające rozpoznanie raka gruczołu krokowego,
  • konsultacja internistyczna kwalifikująca chorego do operacji w trybie planowym w znieczuleniu ogólnym (w razie potrzeby),
  • zalecane zaświadczenie o oddaniu krwi dla pacjenta (honorowe dawstwo rodzinne).

Wykaz niezbędnych rzeczy osobistych:

  • przybory toaletowe,
  • piżama,
  • ręczniki,
  • kapcie,
  • szlafrok.
Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii

Dane kontaktowe:
(47) 722 12 60 / (47) 722 12 69

email: kardiochirurgia@cskmswia.gov.pl

Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii specjalizuje się w zabiegach minimalnie inwazyjnych przeprowadzanych przy użyciu robota da Vinci. Obecnie jesteśmy najszybciej rozwijającym się ośrodkiem kardiochirurgii robotycznej w Europie i jedynym tego typu w Polsce. Wykonujemy między innymi:

  • chirurgiczną rewaskularyzację mięśnia sercowego (tzw. „bypassy”),
  • operacje naprawcze zastawki mitralnej i trójdzielnej,
  • operacje wrodzonych wad serca u dorosłych (np. ubytek przegrody międzyprzedsionkowej),
  • leczenie zaburzeń rytmu serca, w tym chirurgiczną ablację migotania przedsionków, zamykanie uszka lewego przedsionka oraz sympatektomię piersiową,
  • operacje guzów serca.

Operacja wykonana przy użyciu robota jest metodą innowacyjną, która cechuje się większą precyzją oraz minimalną inwazyjnością, gdyż nie ma tutaj potrzeby rozcinania klatki piersiowej. Do przeprowadzenia operacji wystarczą małe otwory tworzone między żebrami pacjenta, co oznacza mniejszy ból, minimalną utratę krwi, szybszy powrót do sprawności i mniejsze ryzyko powikłań. Skrócony jest czas pobytu w Oddziale Pooperacyjnym, pacjenci wracają do domu już nawet po trzech dniach od operacji.

Podczas operacji kardiochirurg steruje ramionami robota, które zakończone są precyzyjnymi narzędziami chirurgicznymi o średnicy kilku milimetrów. Nie przenoszą drgań ręki, a posiadają większy zakres ruchów niż ludzka dłoń. Sam operator sterując robotem widzi obraz w 3D i jakości HD, dzięki czemu może dostrzec więcej szczegółów.

Zabiegi przy użyciu robota Da Vinci przeprowadza Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii - prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski wraz ze swoim doświadczonym zespołem operacyjnym.

Pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami takimi jak choroba wieńcowa, niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, migotanie przedsionków wraz ze skierowaniem do Poradni Kardiochirurgicznej proszeni są o kontakt z Sekretariatem Kliniki celem umówienia konsultacji i kwalifikacji do zabiegu robotycznego.

 

Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii

Dane kontaktowe Kliniki:Sekretariat tel. (47) 722 12 17 e-mail: transplantologia@cskmswia.gov.pl

Lokalizacja: Budynek PG pietro IV

Kierownik Kliniki:
prof. dr hab. n. med. Marek Durlik, – transplantolog, specjalista chirurgii ogólnej

Pielęgniarka Oddziałowa Bloku Operacyjnego:

Joanna Fijołek

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2024 11:33 Grzegorz Samoraj
Pierwsza publikacja:
22.05.2024 10:25 Marcin Putkowski