W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uruchomienie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej przy PIM MSWiA

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA realizuje projekt pn. "Uruchomienie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej przy PIM MSWiA" dofinansowany ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych - umowa nr 2023/ABM/02/00001 – 00.
 
Celem projektu jest utworzenie, wyposażenie i uruchomienie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej przy Państwowym Instytucie Medycznym MSWIA. Projekt planowany jest na okres 5 lat, od 30.10.2023 r. do 31.07.2028 r. i podzielony został na 5 zadań. Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą ABM, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, będą służyły zarówno analizie danych w czasie rzeczywistym, wsparciu Badań klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnej. Rodzaj gromadzonych danych będzie obejmował, m.in. dane dotyczące zdrowia (np. rozpoznania), dane omiczne pozyskane z próbek poddawanych Biobankowaniu, dane omiczne z wcześniejszych projektów badawczych ABM, jak i dane pochodzące z Badań klinicznych (m. in. dane obrazowe, dane dotyczące wykonywanych procedur). Dane będą zbierane zgodnie z istniejącymi standardami jakości, zapewniając ich przydatność do analiz, zachowując jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa udostępniania i przechowywania. Zgromadzone dane w formie zanonimizowanej będą służyć celom niekomercyjnych badań klinicznych, także przy współpracy z innymi RCMC do celów naukowych w kierunku opracowania innowacyjnych narzędzi wspomagających procesy diagnostyki, leczenia, badań klinicznych i procedur medycznych.
 
Powołanie Centrum i umożliwienie wykorzystania milionów rekordów danych o różnych formatach i źródłach danych pozwoli na opracowanie takich algorytmów jak np. system wspomagania lekarza w tworzeniu opisów radiologicznych, czy systemy generujące podpowiedzi co do optymalnej ścieżki diagnostycznej dla badań laboratoryjnych i obrazowych.
 
Wartość dofinansowania: 28 393 573, 43 zł
{"register":{"columns":[]}}