W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakład Genetyki i Genomiki CSK MSWiA wykonuje testy w kierunku wykrywania zakażenia małpią ospą

08.07.2022

Informujemy, że w Zakładzie Genetyki i Genomiki CSK MSWiA możliwe jest wykonywanie testów w kierunku wykrywania zakażenia małpią ospą. Badanie jest wykonywane metodą qPCR, a czas oczekiwania na wynik w dni robocze to 24h.

Informujemy, że w Zakładzie Genetyki i Genomiki CSK MSWiA możliwe jest wykonywanie testów w kierunku wykrywania zakażenia małpią ospą.

Badanie jest wykonywane metodą qPCR, a czas oczekiwania na wynik w dni robocze to 24h.

Rejestracja na badanie telefonicznie: 47 722 17 44 lub 47 722 17 31, codziennie po godzinie 10:00. Rejestracja i punkt pobrań znajdują się w Budynku S, na parterze.

 


Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca, która jest wywoływana przez wirus DNA należący do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem wirusa, a zarazem źródłem zakażenia dla ludzi, są przede wszystkim małe ssaki zamieszkujące niektóre regiony tropikalne, takie jak wiewiórki czy szczury, ale również małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez zwierzę lub bezpośredniego kontaktu z zakażonym materiałem biologicznym: krwią lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Sugeruje się, że wirus może być także przenoszony drogą kropelkową.

Choć ospa małpia przypomina ospę wietrzną, w praktyce jest od niej dużo mniej zakaźna. Czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów (tzw. okres wylęgania) wynosi zwykle 7-14 dni (do 21 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy typowe dla infekcji wirusowej: gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, niekiedy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Następnie, zwykle w 2-3 dobie objawów, zaczynają się pojawiać zmiany na skórze. Niewielkie krosty, które rosną do postaci pęcherzyków, a następnie przysychają, tworząc strupy, które ostatecznie odpadają.

Warto zauważyć, że małpia ospa prawdopodobnie nie wywoła kolejnej pandemii, choć zjawisko szybko rozprzestrzeniającej się infekcji należy traktować poważnie.

Diagnostyka małpiej ospy polega na identyfikacji materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta testem qPCR (ang. Quantitative Polymerase Chain Reacion). Materiałem do badania jest zwykle wydzielina z pęcherzyków – próbka musi zostać pobrana przez wykwalifikowany personel, a badanie przeprowadzone w specjalistycznym laboratorium.