Aktywności NCC-PL podczas VI Forum Cyberbezpieczeństwa
W dniach 3 - 5 września 2024 odbyło się VI Forum Cyberbezpieczeństwa - największe wydarzenia skierowane do ekspertów i entuzjastów z tej branży. Jako współorganizator Forum, zespół NCC-PL odpowiedzialny był za przebieg poszczególnych aktywności zorganizowanych w jego ramach.
Pierwszego dnia konferencji Naczelnik NCC-PL, Katarzyna Nowak, opowiedziała o roli Krajowego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa oraz przedstawiła szczegóły związane z konkursami Cyfrowa Europa i Horyzont Europa. Wystąpienie, poza dostarczeniem przydatnych informacji dla zainteresowanych, miało również na celu wprowadzenie do prezentacji rozwiązań, których autorzy będą chcieli wziąć udział w ww. konkursach.
Więcej informacji, wraz z prezentacjami poszczególnych rozwiązań, znajduje się tutaj.
W panelu „Europejskie innowacyjne projekty z sektora cyber” omówiono kilka kluczowych inicjatyw:
- SECURE: Projekt mający na celu zwiększenie cyberodporności europejskich MŚP poprzez platformę dystrybucji funduszy kaskadowych (Luca Nicoletti, ACN).
- ASCLEPIUS: Projekt skupiający się na poprawie cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia (Michał Zdunowski, IS Consulting).
- 5G Tactic: Inicjatywa wspierająca współpracę między organami państwowymi a firmami w kwestiach bezpieczeństwa sieci 5G (Paweł Kostkiewicz, NASK PIB).
- Sieć europejskich hubów innowacji cyfrowych: Wspieranie MŚP w transformacji cyfrowej i zwiększanie konkurencyjności firm (Krisztian Gal, EIT Digital).
Dyskusja dotycząca współpracy sektora naukowego z biznesem i administracją odbyła się między przedstawicielami wszystkich wymienionych sektorów. Najważniejszymi tematami podjętymi w ramach dyskusji były:
- Zalety płynące z komercjalizacji projektów badawczych
- Kluczowa rola innowacji w utrzymaniu firmy na rynku
- Ułatwienie wdrażania nowych rozwiązań przy współpracy wszystkich trzech sektorów
- Wyzwania związane z prowadzeniem badań
- Zasady umożliwiające współpracę trzech sektorów oraz korzyści z niej wynikające
Panel podkreślił znaczenie współpracy między sektorami, wskazując liczne korzyści z niej płynące. Taka współpraca wymaga jednak otwartości wszystkich jej uczestników oraz zmiany podejścia do m.in. prowadzenia badań i projektów.
Ekspertki z branży IT wzięły udział w panelu „Rola kobiet w cyberbezpieczeństwie i nowych technologiach”. Celem panelu było przedstawienie rekomendacji oraz wskazówek dla kobiet chcących rozpocząć karierę w tej branży. Panelistki podkreśliły, że wsparcie otoczenia okazało się kluczowe w osiągnięciu przez nie sukcesu zawodowego, ale zwróciły także uwagę na to, że wiara w siebie oraz własne możliwości jest równie ważna. Podczas panelu podkreślono również, że kobiety wnoszą do zespołów unikalne wartości, a łącząc kompetencje z empatią, przyczyniają się do budowania lepszej kultury organizacyjnej.
Trzeciego dnia konferencji odbył się finał konkursu „LET'S BE MORE CYBER” – o jego przebiegu pisaliśmy tutaj.
Oprócz tego uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, w jaki sposób uczynić polskie cyber MŚP bardziej konkurencyjnymi. Paneliści stwierdzili, że polskie przedsiębiorstwa z tego sektora są innowacyjne, jednak napotykają pewne problemy, w tym trudności m.in. ze zdobywaniem referencji oraz dofinansowań, a także z rywalizacją z zagraniczną konkurencją. Według ekspertów, polskie cyber MŚP zyskałyby najwięcej dzięki wsparciu w zakresie marketingu, współpracy, rozwoju kompetencji oraz dostępności dofinansowań. Członkowie dyskusji zgodzili się jednak, że te przedsiębiorstwa mają duży potencjał i mogą w przyszłości konkurować z zagranicznymi gigantami.
Ostatni panel podczas VI Forum Cyberbezpieczeństwa dotyczył finansowania kaskadowego. W jego trakcie przedstawiciele zagranicznych NCC opowiedzieli o zrealizowanych przez nich projektach dotyczących tego zagadnienia oraz zaprezentowali wnioski, które mogą usprawnić podobne projekty w przyszłości. Anna Dymowska z FundingBox, firmy specjalizującej się m.in. we wnioskach o finansowanie kaskadowe, przedstawiła przebieg takiego finansowania oraz opisała wynikające z niego korzyści.