W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Relacja z European Cybersecurity Skills Conference 2023

Dyskusja panelowa Synergie inicjatyw europejskich, pięć osób siedzących na scenie przedstawiający stanowisko/prezentację w temacie panelu, widok na widownię

Źródło zdjęcia: ENISA

Konferencja dotycząca Europejskich Ram Umiejętności w zakresie Cyberbezpieczeństwa  (ECSF).

W dniach 21 – 22 września w Segovii odbyła się 2. edycja Konferencji dotyczącej Europejskich Ram Umiejętności w zakresie   Cyberbezpieczeństwa, zorganizowana przez  Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) pod auspicjami hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE oraz we współpracy z hiszpańskim Ministerstwem Edukacji i hiszpańskim Krajowym Instytutem Cyberbezpieczeństwa (INCIBE).

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była implementacja Europejskich Ram Umiejętności w zakresie Cyberbezpieczeństwa . ECSF to praktyczne narzędzie wspierające identyfikację i łączenie zadań, kompetencji, umiejętności i wiedzy związanych z rolami europejskich specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Zgodnie z zapisami Komunikatu w sprawie Akademii Umiejętności w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa ogłoszonego w kwietniu przez Komisję Europejską, ECSF ma stanowić unijny punkt odniesienia dla definiowania i oceny umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W ramach ECSF funkcjonuje 12 profili związanych z pełnieniem określonych ról w cyberbezpieczeństwie. Profile te zapewniają jednolite podejście do kompetencji, umiejętności i wiedzy wymaganych w cyberbezpieczeństwie, ułatwiając uznawanie umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa i wspierają opracowywanie programów szkoleniowych związanych z cyberbezpieczeństwem.

Podczas konferencji ENISA przedstawiła postępy we wdrażaniu Europejskich Ram Umiejętności w zakresie Cyberbezpieczeństwa. Omówiono, w jaki sposób ECSF są stosowane i wdrażane w różnych państwach członkowskich i sektorach, w ramach zharmonizowanego podejścia. Zapowiedziano również rozpoczęcie przeglądu ECSF. Ogłoszono nowe zobowiązania w ramach Akademii  Umiejętności w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa, które mają przyczynić się do zwiększenia liczby profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Konferencja ENISY wpisuje się w serię inicjatyw podejmowanych w 2023 r. - Europejskim Roku Umiejętności - w celu zniwelowania luki kompetencyjnej i niedoboru ekspertów w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}