W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt na Cyprze

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem z Polski należy upewnić się, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

UWAGA: Jeżeli dokument tożsamości został kiedyś zgłoszony na Policji jako skradziony/zagubiony, zostanie on zatrzymany przez odpowiednie służby przy wjeździe na terytorium Cypru. W takiej sytuacji, trzeba będzie złożyć wizytę w Konsulacie RP w Nikozji w celu wyrobienia paszportu tymczasowego na powrót do kraju.

Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać legalnie jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limassol, Pafos i Latchi. Wjazd do i wyjazd z Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze (w tym lotnisko Ercan/Tymbou, które nie jest objęte międzynarodowym reżimem ICAO) lub morskie, znajdujące się na terenie tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego (północna część wyspy), jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny i może podlegać sankcjom.

Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych. Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r. Nie ma także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego funkcje konsularne na tym terytorium. Oznacza to, że pomoc konsularna dla przebywających tam obywateli polskich nie jest możliwa.

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 r. w przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatele UE mają prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności, poza koniecznością posiadania ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni, po przyjeździe zgłoś się do najbliższego biura Urzędu Imigracyjnego i złóż wniosek o rejestrację pobytu. Pobyt powyżej 90 dni może zarejestrować osoba, która podejmie legalną pracę na terytorium Republiki Cypryjskiej, odprowadza składki oraz ma ważne ubezpieczenie medyczne. Niedopełnienie obowiązku rejestracji pobytu zagrożone jest karą finansową. Szczegółowe informacje w języku angielskim dostępne są na stronie Urzędu Imigracyjnego.

W Republice Cypryjskiej nie ma obowiązku meldunkowego.

Materiały

Legalizacja pobytu na terenie Republiki Cypryjskiej przez obywateli UE
Legalizacja​_pobytu​_na​_terenie​_Republiki​_Cypryjskiej​_przez​_obywateli​_UE.pdf 0.18MB
{"register":{"columns":[]}}