25 lat Polski w NATO
12.03.2024
12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. NATO przyjęło wówczas do swojego grona trzy państwa należące niegdyś do Układu Warszawskiego: Polskę, Czechy i Węgry. Deklaracja, jaką wówczas złożyły państwa była jednoznaczna - opowiedziały się za wizją swego bezpieczeństwa, wskazując kierunek w jakim dalej chciały się rozwijać.
Dla Polski była to kulminacja wieloletnich starań o uzyskanie wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa. Akcesja do NATO stworzyła także naszemu krajowi warunki do rozwoju i wzrostu gospodarczego w ramach zachodniej wspólnoty interesów i wartości.
Polska wzmacnia dziś i modernizuje swoje siły zbrojne. Odgrywa kluczową rolę w obronie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojsko Polskie uczestniczy w sojuszniczych działaniach z zakresu odstraszania i obrony oraz w misjach i operacjach NATO. Konsekwentnie dążymy do tego, aby NATO skutecznie adaptowało się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, co jest obecnie szczególnie istotne w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę.
Sojusz Północnoatlantycki od 75 lat stoi na straży bezpieczeństwa swoich członków i stanowi centralny element strategicznych relacji łączących Europę ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jak 75 lat temu, tak i dziś transatlantycka współpraca obronna pozostaje fundamentem bezpieczeństwa w Europie oraz źródłem stabilności i pokoju w świecie.
Ostatnie rozszerzenie grona państw członkowskich Sojuszu – dzięki akcesji Szwecji 7 marca br. – istotnie zwiększa bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO.
Poniżej publikujemy dwa historyczne dokumenty sprzed 25 lat, które przybliżają ten szczególny dzień w historii Polski:
- Komunikat prasowy NATO z 1999 r., będący oświadczeniem powitalnym Rady Północnoatlantyckiej, skierowanym do Czech, Węgier i Polski;
- List od Sekretarza Generalnego NATO do Ministra Spraw Zagranicznych RP, informujący o zgodzie na akcesję Polski do NATO w roku 1999.
Autor/źródło foto: MSZ, CLIFF SCHIAPPA / AP POOL
Dostawca: PAP/EPA
Materiały
Komunikat prasowy NATOKomunikat_prasowy_NATO_12_marca_1999.pdf 0.04MB List NATO
List_NATO_do_PL_informujący_o_zgodzie_na_akcesję_styczeń_1999.pdf 0.04MB