W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czarnogóra

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Czarnogórą zostały nawiązane 14.08.2006 roku.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Czarnogóra uzyskała niepodległość od Serbii w wyniku referendum niepodległościowego w 2006 r. i niedługo później nawiązała stosunki dyplomatyczne z III RP. W 2008 r. została otwarta Ambasada RP w Podgoricy. Również niepodległa Czarnogóra utworzyła w Warszawie swoje przedstawicielstwo dyplomatyczno-konsularne.
Polskę i Czarnogórę łączy bardzo dobry poziom stosunków dwustronnych, także na polu politycznym. Każdego roku mają miejsce wizyty i konsultacje różnych szczebli. Dwustronna współpraca polityczna wzmacniana jest przez relacje wielostronne, w tym w ramach NATO. Polska popiera również Czarnogórę w jej procesie integracji z UE.

Współpraca ekonomiczna

Współpraca ekonomiczna Polski i Czarnogóry jest niewielkich rozmiarów i stwarza szeroką przestrzeń do jej rozwoju. Udział Polski, tj. polskich turystów w sektorze turystycznym Czarnogóry jest jednak znaczący. Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów, których obywatele najchętniej odwiedzają Czarnogórę.

Współpraca naukowa

Od 2000 r. Polacy realizują w Czarnogórze znaczący projekt archeologiczny, badający zabytki greckie, iliryjskie i rzymskie. Terenem badań polskich archeologów jest współczesne miasto Risan nad Zatoką Kotorską, w starożytności zwane Rhizon (po grecku) oraz Risinium (po łacinie). Obecnie prace wykopaliskowe prowadzi tu Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

{"register":{"columns":[]}}