W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promujemy polską kulturę i literaturę - Międzynarodowe Targi Książki i Edukacji – Podgorica 2023

16.05.2023

W Podgoricy, w dniach 8-14 maja br. odbyły się 17. Międzynarodowe Targi Książki i Edukacji.

wywiad

Jak każdego roku zgromadziły one największych wydawców z Czarnogóry i regionu, w tym również renomowanych wydawców europejskich. Międzynarodowe Targi Książki w Podgoricy to również Targi Edukacyjne, na których uniwersytety, szkoły i różne instytucje edukacyjne mogły zaprezentować swoje programy i stypendia dla studentów. Głównym założeniem Targów było utrzymanie kontaktu między pisarzami i czytelnikami oraz uczynienie różnych rodzajów literatury bardziej dostępnymi dla czarnogórskiej publiczności. Wystawom książek, które stanowiły zasadniczy element  targów towarzyszyły przez kilka dni wydarzenia literackie i kulturalne.

Ambasada RP w Podgoricy aktywnie zaangażowała się w wydarzenie. 10 maja spotkanie z Profesorem Draganem Koprivicą poprowadziła Konsul RP Małgorzata Łakota-Micker. Rozmawiano o polskiej kulturze, literaturze. Szczególny akcent położony został na twórczości Henryka Sienkiewicza.

W ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki wsparciu Ambasady, zostały wydane w języku czarnogórskim najważniejsze dzieła polskiego Noblisty: Trylogia, „Quo vadis” oraz „W pustyni i w puszczy”. Z pomocą polskiego instytutu naukowego i kulturalnego we Wrocławiu, zgromadzone na spotkaniu osoby mogły obejrzeć prezentację ukazującą zachowane i przechowywane w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich rękopisy omawianych powieści Henryka Sienkiewicza, tj. „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”. Rękopisy powyższych dzieł zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w 2018 r.

Tego samego dnia, Konsul gościnnie uczestniczyła również w promocji prezentowanego tomiku poezji Ibrahima Spahića – jednego z najpopularniejszych bośniackich autorów rodem z Sarajewa, którego wybór wierszy pt. „Znak” został wydany w języku polskim.

      Dnia 11 maja odbyło się spotkanie poświęcone śp. Adamowi Zagajewskiemu, poecie, eseiście, prozaikowi, przedstawicielowi pokolenia Nowej Fali. O twórczości Polaka rozmawiali jego przyjaciele Gojko Bozović i Radomir Uljarević. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.  

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}