Zasady postępowania w przypadku kolizji drogowej
Należy:
1. wezwać policję (122) - w przypadku, gdy kolizja wymaga policyjnej interwencji - i dopilnować, aby wszyscy jej uczestnicy poczekali na jej przyjazd;
2. po przyjeździe policji wylegitymować się, opisać okoliczności kolizji, poddać się badaniu alkomatem;
3. dopilnować, aby został spisany protokół i wysłuchać instrukcji policji;
4. jeśli jest się stroną poszkodowaną, należy (niezależnie od policji!) spisać dane sprawcy (przede wszystkim nr tablic rejestracyjnych, względnie imię i nazwisko, zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia), dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji oraz nr jego polisy. Są to niezbędne informacje w przypadku ubiegania się o odszkodowanie i naprawę samochodu przez ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu należy samodzielnie zadzwonić pod nr infolinii ubezpieczyciela i zastosować się do jego instrukcji. Prawie zawsze ubezpieczyciel wymaga przedstawienia protokołu z policji - zwykle opłata za jego pobranie wynosi 60 EUR (zwracana później przez ubezpieczyciela);
5. zgłoszone policji kolizje trafiają do właściwego sądu, najczęściej tego samego lub następnego dnia (do max. 24 godzin).
!!! W przypadku konieczności stawienia się na rozprawie, policja i sąd są zobowiązane zapewnić obcokrajowcowi tłumaczenie na zrozumiały dla niego język.
Zgodnie z czarnogórską procedurą policja odbiera prawo jazdy i informuje o przesłuchaniu, podając adres komisariatu. Następnie osoba kierowana jest do sądu, który rozstrzyga o winie lub jej braku. Opłata za postępowanie sądowe może wynieść między 90 a 280 euro.
Konsul RP nie jest adwokatem ani tłumaczem dlatego nie może występować w takiej roli. Jego interwencja w przypadku kolizji drogowej z udziałem obywatela Polski uzasadniona jest tylko wtedy gdy zagrożone jest jego zdrowie, życie, łamane są jego prawa lub naruszane interesy. Stąd nie każda kolizja wymaga informowania urzędu konsularnego.