Praca i pobyt w Czechach
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.
W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pobyt, mają jednak obowiązek zgłosić pobyt na posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie) właściwym dla miejsca zamieszkania, jeżeli zamierzają przebywać w RCz powyżej 30 dni. Należy to uczynić przed upływem 30 dni od wjazdu do RCz. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które zostały zarejestrowane przez przedstawiciela obiektu noclegowego, np. w hotelu, w którym mieszkają. Przy pobycie dłuższym (np. z powodu zatrudnienia, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej) obywatel UE może wystąpić z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu. Wniosek taki można złożyć na każdym oddziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz http://www.mvcr.cz/.
Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie niezbędnych świadczeń zdrowotnych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń medycznych.
Stosunki pracy pomiędzy pracownikami i pracodawcami na terytorium Republiki Czeskiej reguluje Kodeks pracy. Od obywateli RP oraz członków ich rodzin zamierzających podjąć pracę na terytorium Republiki Czeskiej nie jest wymagane posiadanie zezwolenia na pracę. Pracodawca lub osoba prawna/fizyczna, do której pracownik został oddelegowany jest zobowiązany, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, zgłosić fakt zatrudnienia pracownika (obywatela RP) w Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce wykonywania pracy. Pracownik polski zatrudniony przez firmę zarejestrowaną w Czechach musi być zarejestrowany w miejscowym zakładzie ubezpieczeń socjalnych i zdrowotnych oraz odprowadzać stosowne składki, zgodnie z przepisami prawnymi Republiki Czeskiej. Ubezpieczenie socjalne obsługuje Czeski Zakład Usług Socjalnych, a ubezpieczenie zdrowotne – wybrany (przez pracownika) zakład ubezpieczeń zdrowotnych.
W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi: 0,0 promila. Na przejazd autostradami konieczne jest wykupienie winiety. Osoby planujące podróż do Pragi samochodem powinny pamiętać, że w praskim śródmieściu obowiązuje płatna strefa parkowania. Strefa niebieska została zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców posiadających specjalny abonament.
Telefony dyżurne: policja 158, policja miejska 156, pogotowie 155, straż pożarna 150, m-nar. nr alarmowy 112, pogotowie górskie +420 1210.