W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dania

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Królestwem Danii zostały wznowione po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w dniu 8 września 1919 r.

Współpraca polityczna

Polska i Dania są bliskimi partnerami na forum UE, NATO i w regionie Morza Bałtyckiego. Mimo niewielkiej znajomości Polski, w Danii również po II wojnie światowej utrzymywał się wizerunek Polski jako kraju stosunkowo bliskiego i europejskiego, w czym pomagały liczne wcześniejsze związki historyczne. Po 1989 r. Dania konsekwentnie popierała integrację Polski ze strukturami świata zachodniego, udzielała także pomocy eksperckiej w procesie transformacji, konsekwentnie realizując politykę pełnego zakotwiczenia państw południowo-wschodniego Bałtyku w układzie zachodnim. Między naszymi państwami utrzymywany jest dobry dialog polityczny. Oba kraje prezentują – mimo tak znaczących różnic potencjału oraz stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego – wielokrotnie zbliżone poglądy w wielu kwestiach polityki europejskiej i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Współpraca ekonomiczna

Charakterystyczna dla polsko-duńskich obrotów handlowych po 1999 r. jest wysoka dynamika (9%) oraz stale występujące dodatnie saldo wymiany handlowej. W 2017 r. (podobnie jak w 2016 r.) Dania była 17. partnerem Polski w eksporcie oraz 19. w imporcie (w 2015 r. zajmowała 20. miejsce). Obroty po raz pierwszy osiągnęły ponad 6 mld EUR, a saldo drugi rok z rzędu przekroczyło 1 mld EUR. W 2017 r. w strukturze towarowej największy udział w eksporcie Polski do Danii stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego, z udziałem 38% w całości eksportu, przy wzroście 4% w porównaniu do 2016 r. Drugą pozycję zajęły artykuły rolno-spożywcze z udziałem 15%, odnotowując spadek o 1% w porównaniu do 2016 r. Na trzeciej pozycji znalazły się metale nieszlachetne i wyroby z nich, z udziałem 9%. Największe wartościowo pozycje w imporcie Polski z Danii w 2017 r. to: artykuły rolno-spożywcze (ok. 38%), wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 22%) oraz wyroby przemysłu chemicznego (ok. 13%).

Współpraca kulturalna

Polsko-duńska współpraca kulturalna wynika z bezpośrednich kontaktów pomiędzy instytucjami obu krajów, wymiany na poziomie miast i gmin oraz – w znacznej mierze – w wyniku działań Ambasady RP w Kopenhadze. Działania te polegają przede wszystkim na nawiązywaniu kontaktów z duńskimi partnerami – instytucjami kultury i festiwalami, włączaniu polskich artystów do projektów realizowanych w Danii oraz organizacji wizyt studyjnych w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się w Danii przede wszystkim projekty z dziedziny muzyki poważnej (dowodem sukcesy polskich pianistów występujących w ramach Roku Chopinowskiego oraz od wielu lat koncerty polskich kameralistów), muzyka jazzowa, film, sztuka współczesna oraz teatr dla dzieci i lalkowy. Coraz większym uznaniem cieszy się także polska szkoła projektowania.  Do najważniejszych projektów kulturalnych jakie z inspiracji lub we współorganizacji Ambasady RP odbyły się w Danii w ostatnich kilku latach, zaliczyć należy wydarzenia Roku Chopinowskiego z 15 koncertami, w tym koncertem kończącym jubileusz z udziałem Królowej Małgorzaty II i członków duńskiej rodziny królewskiej na Zamku Christiansborg oraz koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości, który odbył się w Sali koncertowej Duńskiego Radia, DR Koncerthuset. Po wielu latach powrócili do Danii polscy muzycy jazzowi, których znakomite występy na Copenhagen Jazz Festival i Aarhus Jazz oraz regularne koncerty w najważniejszych klubach muzycznych przyciągają coraz większą publiczność – w okresie 2011-2018 były to m.in. koncerty Tomasza Stańko, Tria Marcina Wasilewskiego, Leszka Możdżera, kwartetu Adama Bałdycha oraz wielu młodych polskich i polsko-duńskich zespołów jazzowych. Ważnym wydarzeniem jest odbywający się od 2012 roku w kopenhaskiej Cinematece/Duńskim Instytucie Filmowym doroczny przegląd nowego kina środkowoeuropejskiego „East by Southeast”, których gośćmi byli m.in. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Holland, Jerzy Sthur i Grzegorz Zgliński. Również polska sztuka współczesna cieszy się uznaniem Duńczyków - Kunsthallen Nikolaj prezentowała prace czołowych polskich artystów Artura Żmijewskiego i Katarzyny Kozyry, projekty Joanny Rajkowskiej pokazano w ramach Copenhagen Art Festival 2012, indywidualną wystawę Anety Grzeszykowskiej otwarto w styczniu 2015 roku w Viborg Kunsthal. W ostatnich latach, m.in. dzięki wsparciu polskiego Instytutu Książki, pojawiły się nowe przekłady literatury polskiej na j. duński, w tym książki Olgi Tokarczuk, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej i Witolda Gombrowicza. Ambasada RP była ponadto organizatorem wielu wizyt studyjnych do Polski, w których udział wzięli dziennikarze, kuratorzy najważniejszych duńskich instytucji sztuki, w tym Muzeum Narodowego, Muzeum Designu i wielu galerii sztuki współczesnej, a także organizatorzy duńskiego życia muzycznego.    

Nauka języka polskiego w Danii

Uniwersytet Kopenhaski oferuje studia na kierunku Studia Wschodnioeuropejskie, w ramach którego możliwa jest nauka języka polskiego na poziomie licjencjackim:

Østeuropastudier
Københavns Universitet Amager
Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier
Karen Blixens Vej 4, bygning 10
2300 København S

Kursy języka polskiego w Danii

Kopenhaga

Studieskolen, Borgergade 12, 1300 Kopenhaga K
Tel. 33187900,
Nauka języka polskiego odbywa się na różnych poziomach zaawansowania: kurs dla początkujących, grupy średniozaawansowane oraz grupa konwersacyjna.
Lektor: mgr Krystyna Ellehauge

SprogCenteret ApS
Polish at different levels for different purposes. For companies and individuals.
Fruebjergvej 3
2100 København Ø
70207424

Aarhus

FOFAarhus
Fredensgade 36
8000 Aarhus C
86 12 29 55

Odense

AOF-Odense.dk
Rugårdsvej 15 B
5000 Odense C
65 31 72 77

Esbjerg

AOF
Hededammen 5
6705 Esbjerg Ø
70 20 23 77

Lolland

LOF
Holebyvej 10
4894 Ø. Ulslev
54 86 51 35

Bornholm

FOF Bornholm
Kantedamsvejen 7
3700 Rønne
41 15 14 42

Zachodnia Jutlandia

FOF Midtvest
(Ringkøbing, Skjern)
54 86 51 35

Kursy języka i kultury polskiej dla obcokrajowców w Polsce

Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Obcokrajowców "Polonicum"
Uniwersytet Warszawski

Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Obcokrajowców
Uniwersytet Wrocławski

Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Uniwersytet Jagelloński w Krakowie

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Uniwersytet Łódzki


Międzynarodowe Centrum Edukacyjne
Politechnika Krakowska

Akademia Języka Polskiego
Gdańsk

Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

"Polonus" Centrum Kultury i Języka dla Polaków z Zagranicy i Obcokrajowców
Uniwersytet Rzeszowski

Centrum Nauki Języka Polskiego dla Obcokrajowców
Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

"Język i Kultura Polska" Letnia Szkoła
Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wydział Języka Polskiego dla Obcokrajowców
Politechnika Wrocławska

Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Centrum Języka Polskiego VARIA

Instytucje polskie działające na terenie Danii

Federacja Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii "Polonia"
Przewodnicząca: Bogumiła Głos-Bojarska

Informator Polski - Kwartalnik Społeczno-Kulturalny Federacji "Polonia"
Redaktor naczelny: Roman Śmigielski, roman@smigielski.dk

Towarzystwo Krzewienia Oświaty Polskiej im. Adama Sokólskiego w Danii 

Przewodnicząca: Halina Dudzicz, tkopdania@gmail.com 

Klub Dyskusyjny Agora
Prezes: Krystyna Ellehauge, polskklubagora@gmail.com

Związek Polski w Aalborgu
Prezes: Jadwiga Jonsdottir zarząd@polacy.dk

Związek Polski w Sønderborgu
polski.zwiazek.soenderborg@gmail.com

Związek Żydów z Polski w Danii
Przewodniczący: Marek Chrapot chrapot@brnet.dk

Towarzystwo Przyjaciół Izby Polskiej
Przewodniczący: Marek Kocuba

Związek Polaków w Danii, oddział Fionia
Przewodnicząca: Babrara Søndergaard 

Związek Polsko-Duński w Næstved 
Przewodnicząca: Lidia Szuster

Związek Polski "Orzeł Biały" w Kopenhadze
Prezes: Bogumiła Glos-Bojarska zwiazekpolski.orzelbialy@gmail.com

Stowarzyszenie Dwa Skrzydła
Prezes: Monika Czuper-Szkudlarek

Portal polonijny w Danii i pismo Polonia.dk

{"register":{"columns":[]}}