W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój nowych technologii w energetyce tematem seminarium w siedzibie Konfederacji Przemysłu Duńskiego

27.01.2020

Nowoczesne technologie, w tym możliwości w obszarze sector coupling, pozyskiwanie i składowanie wodoru oraz modernizacja sieci elektrycznej były przedmiotem polsko-duńskiego seminarium z udziałem przedstawicieli administracji rządowej oraz środowisk biznesowych. Zgodnie podkreślano, że wzmocniona współpraca tak w UE, jak i w regionie Bałtyku, jest niezbędna do sukcesu transformacji energetycznej i obniżenia cen energii w przyszłości.

Wizyta studyjna na Duńskim Uniwersytecie Technicznym

„Polska stoi u progu głębokiej transformacji energetycznej, która zakłada otwarcia na nowe, zeroemisyjne technologie wytwarzania energii. Obok węglowodorów energetyka nuklearna oraz morska energetyka wiatrowa stają się istotnym elementem rozważań o bezpiecznych, tanich dostawach energii” zaznaczył otwierając seminarium Min. P. Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Z kolei Marie Hindhede, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Energii podkreślała, że Polska i Dania mają podobne wyzwania i powinny współpracować tak bilateralnie, jak i regionalnie oraz na forum UE. Celem Danii jest uzyskiwanie 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii już w 2030 roku. Jednym z istotnych elementów strategii duńskiej jest sector coupling. Większa elastyczność systemów, umiejętność wykorzystania energii z wielu źródeł, elektryfikacja przemysłu i transportu to jedne z wielu elementów duńskiej zielonej transformacji. O dużym zainteresowaniu tematem świadczyła obecność kluczowych przedsiębiorstw i instytucji po obu stronach, w tym partnerów takich jak Energinet, Gaz System, PSE, PGE Baltica i Ørsted.

Po seminarium jego uczestnicy mieli szansę udziału w dwóch wizytach studyjnych na Duńskim Uniwersytecie Technicznym. Pierwsza, w Centrum ds. Ropy i Gazu, dotyczyła możliwości współpracy w sektorze węglowodorów. Druga, na DTU Wind Energy, połączona była z wizytą w laboratorium i specjalnym tunelu powietrznym im. Poula la Cour. Dyskutowano nt. możliwości zaangażowania się DTU w rozwój polskiego sektora energetyki wiatrowej, szansach intensyfikacji współpracy z polskimi podmiotami oraz prowadzonych badaniach w zakresie rozwoju energii wiatrowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}