W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawiedliwa i zielona transformacja tematem polsko-duńskiego webinarium

26.10.2020

Wspólnie z Konfederacją Przemysłu Duńskiego, Ambasada RP w Kopenhadze zorganizowała webinarium dot. polskiej polityki energetycznej, klimatycznej i przestrzeni, jaka powstała w ciągu ostatnich lat dla współpracy dwustronnej w tym obszarze. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co potwierdza zainteresowanie dalszym rozwojem polsko-duńskich projektów w sektorze energii.

1

Webinarium otworzył Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zakreślił cele polskiej zielonej transformacji i główne wyzwania, z jakimi mierzy się Polska w procesie zastępowania węgla odnawialnymi źródłami energii. „Polska zdeterminowana jest włączyć się w politykę klimatyczną i energetyczną UE, realizując wspólne cele i zobowiązania” - podkreślał A. Guibourgé-Czetwertyński, odnosząc się także do polskich priorytetów, jakimi są m.in. sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i czyste powietrze.

Mechanizm wsparcia osiągania wyznaczonych celów oraz dostępne programy wsparcia zaprezentował Artur Lorkowski, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznaczył, iż w następnych latach Polska spodziewa się znaczących inwestycji w zielone technologie i transformację systemu energetycznego w kierunku zero emisyjności. Na szczególną uwagę zasługuje ruch prosumencki i wsparcie udzielane indywidualnym gospodarstwom domowym, które cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem.

Reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki zaprezentował potencjał sektora wiatrowego – tak onshore, jak i offshore.  Energia wiatrowa odegra kluczowa rolę w polskiej zielonej transformacji, przyczyniając się do wygenerowania w przyszłości nawet 20 GW energii. Już obecnie sama energia wiatrowa na lądzie odpowiada za ponad 6 GW zainstalowanych mocy. Wzmocnieniu rozwoju sektora towarzyszą prace legislacyjne.

Potencjał transformacji ciepłownictwa i kogeneracji przedstawił Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Polska, posiadając obecnie 71% węgla w miksie energetycznym mierzy się z bardzo dużym wyzwaniem dekarbonizacji ciepłownictwa, co możliwe będzie do osiągnięcia m.in. przez rozwój technologii związanych z power to heat.

Duże zainteresowanie webinarium i rejestracja ponad 130 uczestników pokazują, jak duży jest potencjał współpracy bilateralnej i potrzeba dalszego dialogu dotyczącego wymiany duńskich i polskich doświadczeń w zakresie transformacji energetycznej.

Nagranie z webinarium w jezyku angielskim dostępne jest na stronie partnera wydarzenia Konfederacji Duńskiego Przemysłu. Zachęcamy Państwa do obejrzenia! 

Materiały

http://live.industrienshus.dk/polish-danish-business-forum
{"register":{"columns":[]}}