W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacja energetyczna i polityka klimatyczna tematem polsko-duńskich konsultacji w Kopenhadze

27.02.2020

Poprawa jakości życia oraz odpowiedź na rosnące i uzasadnione aspiracje Polaków w zakresie lepszej jakości powietrza, ekologicznego transportu czy zrównoważonego środowiskowo rozwoju są jednymi z priorytetów nowo powołanego Ministerstwa Klimatu, podkreślał podczas rozmów w Kopenhadze Adam Guibourgé-Czetwertyński. W ramach roboczej wizyty dyskutowano o m.in. ambicjach klimatycznych Europy, oczekiwaniach związanych z konferencją klimatyczną COP26, a także o rozwoju współpracy w zakresie energetyki wiatrowej offshore na Morzu Bałtyckim.

Konsultacje polsko - duńskie w Ministerstwie Klimatu, Energii i Dostaw

Podczas briefingu zorganizowanego w dniu 27 lutego 2020 r. w Ambasadzie RP w Kopenhadze Minister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił priorytety Polski w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju nowych technologii, transformacji systemów energetycznych i wsparcia dla elektromobilności. W dyskusji przedstawiciele duńskich środowisk gospodarczych i mediów podnosili temat zainteresowania polskim rynkiem zielonych technologii oraz otoczenia regulacyjnego w tym zakresie, a także tzw. nowego zielonego ładu UE. Podkreślano, że zarówno w interesie Danii, jak i Polski leży transformacja systemu energetycznego i rozwój czystych, przyjaznych środowisku technologii.

Globalnej dyskusji klimatycznej, w tym przygotowaniom do konferencji COP 26 w brytyjskim Glasgow poświęcono dużo uwagi podczas konsultacji roboczych w duńskim Ministerstwie Klimatu, Energii i Dostaw, gdzie z polską delegacją spotkał się odpowiedzialny za współpracę międzynarodową zastępca stałego sekretarza Anders Hoffmann.

W programie wizyty przedstawicieli Min. Klimatu w Danii znalazła się też wizyta w centrum technologii wiatrowych na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU Wind) oraz w kopenhaskim State of Green, instytucji specjalizującej się w promocji duńskich zielonych technologii i działającej w formule partnerstwa-publicznego prywatnego.

{"register":{"columns":[]}}