W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Adama Zagajewskiego

21.02.2020

Adam Zagajewski, najwybitniejszy żyjący polski poeta, podczas wizyty w Kopenhadze spotkał się ze studentami Uniwersytetu Kopenhaskiego i z przedstawicielami duńskiej Polonii.

spotkanie Adama Zagajewskiego z Polonią

Poeta i eseista Adam Zagajewski odwiedził Kopenhagę w związku z realizacją projektu muzycznego „Zagajewski in music”, dla którego inspiracją była jego twórczość literacka. Przy tej okazji w dniu 21 lutego 2020 r. spotkał się ze studentami Studiów Wschodnio- i Południowoeuropejskich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kopenhaskiego, w ramach których prowadzone są także studia polonoznawcze. Sylwetkę poety przedstawił studentom prof. Krzysztof Stala, kierownik studiów polonoznawczych. W swoim wykładzie Adam Zagajewski opowiadał o początkach swojej twórczości przypadających na wczesne lata 1970-te, kiedy to był członkiem ruchu artystycznego nazywanego „nową falą”, a także o wyzwaniach związanych z krytyką ówczesnego systemu komunistycznego. Mówił o poezji jako laboratorium języka, którego celem była też swoista gra z cenzurą. W tym kontekście zwracał uwagę przede wszystkim na wyjątkową pozycję kultury w Polsce, która po roku 1956 przestała być obciążona doktryną „socrealizmu” i mogła się rozwijać znacznie swobodniej niż w innych państwach bloku komunistycznego. Mówił również o zmianie roli twórców i kultury po roku 1989, kiedy mogły one wrócić do swojej bardziej naturalnej roli opisywania otaczającej rzeczywistości i wartości duchowych.

Adam Zagajewski spotkał się również w Ambasadzie RP z przedstawicielami Polonii. Spotkanie, zorganizowane razem z Klubem Dyskusyjnym Agora, miało formułę wieczoru poetyckiego. Poeta zaprezentował wiersze z ostatnich tomów poezji, jak również opowiadał o doświadczeniu emigracji oraz pracy wykładowcy „creative writing” na uniwersytetach w Houston i w Chicago. Rozmowa dotyczyła również muzyki i jej związków z poezją.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}