W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

112 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy: Polska wybrana do Rady Administracyjnej, regulacje dotyczące zagrożeń biologicznych, dyskusja na temat fundamentalnych praw pracowniczych i gospodarki opiekuńczej

21.06.2024

112 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy: Polska wybrana do Rady Administracyjnej, regulacje dotyczące zagrożeń biologicznych, dyskusja na temat fundamentalnych praw pracowniczych i gospodarki opiekuńczej.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Dyrektorem Generalnym Międzynarodowego Biura Pracy Gilbertem Houngbo

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Dyrektor Generalny MRPiPS, Liwiusz Laska wraz z trójstronną delegacją polską wzięli udział w zakończonej właśnie w Genewie 112 sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP) (3-14 czerwca 2024 r.), podczas której Polska została wybrana na członka tytularnego Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy (MBP) na trzyletnią kadencję, która rozpoczęła się 15 czerwca 2024 r. 


W czasie swojej wizyty Ministra A. Dziemianowicz-Bąk i Dyrektor Generalny L. Laska spotkali się z Dyrektorem Generalnym MBP Gilbertem Houngbo i Zastępcą DG, Dyrektorką Regionalną ds. Europy i Azji Środkowej Beate Andrees i omówili kwestie przyszłości współpracy Polski z Międzynarodową Organizacją Pracy, przystąpienia Polski do flagowej inicjatywy DG Houngbo Globalnej Koalicji na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz priorytetów członkostwa Polski w Radzie Administracyjnej i polskiej prezydencji w Radzie UE. 


Delegat rządowy, Liwiusz Laska, oraz delegaci pracodawców – Barbara Owsiak (przedstawicielka Pracodawców RP) i pracowników – Piotr Ostrowski (przewodniczący OPZZ) wzięli udział w dyskusji ogólnej na sesji plenarnej, której podstawą był raport Dyrektora Generalnego pt. „Ku odnowionej umowie społecznej”. 


Członek delegacji rządowej Zastępca Stałego Przedstawiciela RP w Genewie, Łukasz Różycki, pełnił podczas MKP funkcję przewodniczącego Komitetu ds. stosowania standardów, w którym odbyło się m.in. specjalne posiedzenie - zgodnie z rezolucją przejętą w zeszłym roku na podstawie art. 33 Konstytucji MOP - dotyczące nieprzestrzegania przez Białoruś postanowień Konwencji nr 87 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1948 r. i Konwencji nr 98 dotyczącej zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych z 1949 r.  oraz niewdrożenia od 2004 r. zaleceń Komisji Śledczej powołanej do zbadania naruszeń. 


MKP odbyła pierwszą dyskusję na projektami konwencji i zalecenia dotyczącymi zagrożeń biologicznych w środowisku pracy. Prace nad tymi przełomowymi aktami prawnymi będą kontynuowane w przyszłym roku. 


W wyniku dyskusji okresowej Konferencja przyjęła również konkluzje dotyczące fundamentalnych zasad i praw w pracy, w których podkreślono znaczenie fundamentalnych praw pracowniczych (wolności zrzeszania się i prawa do rokowań zbiorowych, zakazu pracy przymusowej, eliminacji pracy dzieci, niedyskryminacji w zatrudnieniu oraz bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy) jako uniwersalnych praw człowieka, których natura pozostaje niezmienna. Podkreślono nierozłączny, wzajemnie powiązany i wzmacniający się charakter tych praw, które są kluczowe dla ludzkiej godności i dobrobytu oraz stanowią podstawę dla inkluzywnych i sprawiedliwych społeczeństw. Zaakcentowano znaczenie tych praw dla postępu ekonomicznego i społecznego oraz dążenia do sprawiedliwości społecznej. Konkluzje zawierają zalecenia działań dotyczących wzmocnienia fundamentalnych zasad i praw w pracy przez państwa członkowskie MOP oraz Międzynarodowe Biuro Pracy m.in. przez dodanie dwóch nowych obszarów priorytetowych: gospodarki cyfrowej i sprawiedliwej transformacji. 


Podczas MKP odbyła się również dyskusja ogólna zakończona przyjęciem konkluzji na temat godnej pracy w gospodarce opiekuńczej, w których podkreśla się m.in. znaczenie pracy opiekuńczej, płatnej i bezpłatnej, dla innych rodzajów pracy, jej zróżnicowany charakter czy przewagę kobiet w tym sektorze. Konkluzje zawierają wytyczne dla państw członkowskich i MOP, a załączona do nich rezolucja zobowiązuje MBP do przygotowania planu działań dotyczącego godnej pracy i gospodarki opiekuńczej. 


W trakcie MKP odbyła się inauguracja prac Forum Globalnej Koalicji na rzecz sprawiedliwości społecznej z udziałem Prezydentów Nepalu Ramchandry Paudela i Brazyli Luiza Ignacio Lula da Silva oraz partnerów koalicji w tym Dyrektor Generalnej WTO.  Partnerzy prezentowali swoje działania podejmowane w ramach koalicji oraz wzięli udział w dyskusjach panelowych na temat budowania odporności społeczeństw, poprawy spójności między polityką ekonomiczną i społeczną oraz wspierania dialogu społecznego dla wspólnego dobrobytu. 
Konferencja uchyliła cztery – uznane za nieaktualne – konwencje MOP.  


Więcej informacji - w tym teksty przyjętych konkluzji i zapis dyskusji plenarnej  - znajduje się na stronie https://www.ilo.org/meetings-and-events/international-labour-conference/112th-session-international-labour-conference. 

{"register":{"columns":[]}}