Dialog w UE/Komitologia
Europejski dialog społeczny to konsultacje, negocjacje, dyskusje i wspólne działania reprezentatywnych organizacji europejskich partnerów społecznych.
Rozwój komitologii związany jest ściśle z wyzwaniami stojącymi przed Państwami Członkowskimi, wynikającymi z pogłębiania się integracji europejskiej, w szczególności związanych z asymetrią między dążeniem do konkurencyjności i ograniczoną możliwością koordynowania krajowych polityk społecznych. Europejski dialog społeczny stanowi jeden z filarów europejskiego modelu społecznego. Bazując na zasadach solidarności, odpowiedzialności i uczestnictwa stanowi formę oddziaływania europejskich partnerów społecznych na europejskie standardy społeczne i odgrywania ważnej roli w zarządzaniu sprawami Unii Europejskiej.
Europejski dialog społeczny może być prowadzony w formie:
- dwustronnej: jako dialog międzysektorowy (cross-industry) oraz dialog sektorowy (w ramach komitetów dialogu sektorowego). Komisja Europejska konsultuje sprawy z organizacjami partnerów społecznych (art. 154 TFUE), bądź partnerzy mogą samodzielnie podjąć negocjacje nad daną sprawą (art. 155 TFUE). Efektem tych negocjacji mogą być porozumienia wdrażane dyrektywami ((np. w sprawie urlopów rodzicielskich, w sprawie pracy w niepełnym wymiarze czasu czy pracy na czas określony), bądź porozumienia i umowy zawierane przez samych partnerów społecznych.
- trójstronnej – w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Trójstronnego Szczytu Społecznego ds. Wzrostu i Zatrudnienia. Szczyt skupia przedstawicieli wysokiego szczebla urzędującej prezydencji Rady UE, dwóch kolejnych prezydencji, Komisji i partnerów społecznych w celu ułatwienia trwających w danym momencie konsultacji.
Materiały
Europejskie komitety sektoroweeuropejskie_komitety_sektorowe.pdf 0.39MB Partnerzy w instytucjach międzynarodowych 2024 r.
Partn_w_instytucjach_miedzynarodowych_2024.doc 0.19MB