W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia

27.10.2022

W dniu 27 października 2022 r. pod przewodnictwem Pani Krystyny Ptok (FZZ) – w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego RDS ds. ochrony zdrowia. Stronę rządową reprezentował Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz inni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia m.in.:Jakub Bydłon – Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego MZ, Piotr Jóźwicki – Naczelnik w Departamencie Dialogu Społecznego MZ, Wojciech Czwakiel – Dyrektor Budżetu i Finansów MZ, Michał Dzięgielewski – Dyrektor Departamentu Lecznictwa MZ, Agnieszka Tuderek-Kuleta Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MZ oraz Dariusz Jarnutowski – Dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego w Centrali NFZ.

Pierwszym omawianym tematem był projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt ma na celu optymalizację wydatkowania środków publicznych na cele ochrony zdrowia w ramach łącznej kwoty nakładów w tym obszarze określanej corocznie na podstawie przepisów ustawy dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie ujęto ponadto regulacje incydentalne, które są związane z koniecznością wsparcia jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie i zapobieganie COVID-19.

Kolejnym dyskutowanym tematem był Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2023 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmiany w regulacji dotyczącej podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych tj. świadczeń gwarantowanych. Wraz ze zwiększeniem całkowitego budżetu na refundację, wzrosną nakłady na refundację, umożliwiając tym samym sukcesywne zwiększanie dostępności pacjentów do świadczeń gwarantowanych.

Członkowie Zespołu zapoznali się również z informacją na temat nowej sieci szpitali PSZ na rok 2023 oraz proponowanymi zmianami w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}