W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia

23.02.2023

W dniu 23 lutego 2023 r. pod przewodnictwem Pani Krystyny Ptok (FZZ) – w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego RDS ds. ochrony zdrowia. Stronę rządową reprezentował Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia: Jakub Bydłoń – Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego, Wojciech Czwakiel – Dyrektor Budżetu i Finansów, Agnieszka Bieniuk-Patoła Zastępca Dyrektora Departamentu Lecznictwa.

Pierwszym omawianym tematem było wydatkowanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na cele związane z ochroną zdrowia w  2023 r. Temat został zgłoszony przez Federację Pracodawców Polskich, w imieniu której zagadnienie przedstawił Pan Wojciech Wiśniewski. Prof. Krzysztof Tomasiewicz, z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ekspert FPP, przedstawił informacje dotyczące leku, który jest stosowany w profilaktyce pacjentów z upośledzeniem odporności. Zaapelował do MZ o jego refundację. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pan Piotr Bromber poprosił o przesłanie omawianych propozycji do ministerstwa. Dyskutowano również na temat wysokości środków publicznych przeniesionych na finansowanie Funduszu COVID 19.

Następnie rozmawiano o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) w latach 2021-2022. Najważniejszymi działaniami w ramach NSO w latach 2021-2022 będą: szczepienia przeciw HPV dziewcząt w wieku dojrzewania,  narzędzia motywacyjne dla zespołów POZ mających na celu objęcie „lokalnych” populacji osób z grup podwyższonego ryzyka badaniami przesiewowymi,  narzędzia motywacyjne dla zespołów medycyny pracy mających na celu objęcie pracowników z grup podwyższonego ryzyka badaniami przesiewowymi. Stwierdzono, że wiele założeń Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) zostało wprowadzonych w życie, jednak nad wieloma wciąż toczą się prace a ich wdrożenie zostało przełożone na późniejszy termin.

Dyskusja nad stanowiskiem strony społecznej w sprawie zmiany zasad finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia oraz sprawami wniesionymi odbyła się w ścisłym składzie członków Zespołu.

{"register":{"columns":[]}}