W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Minister Marleny Maląg

22.11.2023

Rynek pracy w Polsce był przedmiotem posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Marleny Maląg – Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Piotr duda – przewodniczący NSZZ Solidarność, Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Łukasz Bernatowicz prezes zarządu BCC. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego oraz flagi.

Spotkanie odbyło się 22 listopada 2023 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.  Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowali: Sebastian Skuza – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Piotr Pyzik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Piotr Bromber – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Minister Marlena Maląg w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że Polska znajduje się w czołówce państwa  o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo dobra. Potwierdzają to zarówno dane MRiPS jak też badania realizowane przez GUS.

Następnie Dyrektor Departamentu Rynku Pracy – Ewa Flaszyńska przedstawiła prezentację dotyczącą rynku pracy w Polsce. Podkreśliła, że sytuacja w Polsce wygląda korzystnie na tle innych krajów Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że współczynnik aktywności zawodowej, czyli odsetek pracujących i bezrobotnych  wśród osób w wieku 15-64 lata w II kwartale br. wyniósł 74% i jest tylko nieznacznie niższy niż w UE. Wskazała, że stopa bezrobocia mierzona metodą Eurostatu we wrześniu 2023 r. wyniosła 2,8%, co oznacza, że Polska osiągnęła drugi, wraz z Maltą, najniższy wynik w Unii Europejskiej, lepszą sytuację odnotowano tylko w Czechach (2,7%). Poinformowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września 2023 r. kształtowała się w przedziale od 3,0% w województwie wielkopolskim do 8,3% w podkarpackim. Podkreśliła, że terytorialne zróżnicowanie bezrobocia wciąż się utrzymuje, ale zarówno w województwach, jak i powiatach jest ono dziś znacząco słabsze niż 10 lat temu. W  dużych aglomeracjach stopa bezrobocia wynosi tylko 1% (Poznań, Katowice, Warszawa, Wrocław), choć są też powiaty, w których nadal bezrobocie stanowi duże wyzwanie, (np. szydłowiecki z 24,4% bezrobocia).
Zaznaczyła, że do powiatów z najwyższą stopą bezrobocia MRiPS kieruje dodatkowe wsparcie. W 2023 r. roku z  rezerwy MRiPS skierowano dodatkowe pieniądze na aktywizację zawodową w kwocie ponad 82 mln zł. Ponadto podjęto decyzję o finansowaniu z rezerwy Funduszu Pracy projektów pilotażowych, realizowanych przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy. Mają one na celu przetestowanie nowych metod współpracy z klientami, sposobów pomocy bezrobotnym, poszukującym pracy lub pracodawcom.
Dyrektor E. Flaszyńska podkreśliła, że  w celu przeciwdziałania niedoborom na rynku pracy ważna jest identyfikacja zawodów i umiejętności deficytowych, jak również prognozowanie zapotrzebowania na pracowników w kolejnych latach. Przedstawiła „Barometr Zawodów” jaki jest prowadzonym przez służby zatrudnienia na poziomie kraju, województw i powiatów obejmujący zapotrzebowania na pracowników w zawodach. Jak wynika z prowadzonego przez urzędy pracy badania Barometr Zawodów  w 2023 r. na poziomie kraju deficyty kadrowe zidentyfikowano w 29 zawodach w branżach: budowlanej, produkcyjnej, TSL (transport, spedycja, logistyka), medyczno-opiekuńczej, edukacyjnej, finansowej, gastronomicznej oraz w służbach mundurowych.

W dalszej części spotkania dobyła się dyskusja z udziałem partnerów społecznych. Zwrócono uwagę, że rynek pracy powinien być elementem napędzającym i wzmacniającym konkurencyjność polskiej gospodarki.
Należy stworzyć  mapę obrazującą strukturę polskiego zatrudnienia celem rozpoznania w jakich sektorach i branżach polskiej gospodarki należy alokować środki i zasoby mające na celu wzmocnienie przedsiębiorstw jak i pracowników.
Zwrócono również uwagę na kwestię wynagrodzeń i braku systemowych rozwiązań promujących w Polsce wyższe i sprawiedliwe wynagrodzenie. Poruszono kwestię spłaszczania wynagrodzeń, wysokiej  inflacji, luki płacowej oraz coraz większej liczby zawieranych umów o dzieło.  
Strona związkowa podtrzymała postulat co najmniej 20% podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej w 2023 r. i 24% podwyżki w 2024 r.

Ponadto na forum Rady przyjęto następujące uchwały:
•    Uchwałę Nr 63 Rady Dialogu Społecznego w sprawie zatwierdzenia projektu planu finansowego Biura Rady na 2024 r.
•    Uchwałę Nr 126  strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego  w sprawie podjęcia przez właściwe organy państwa kontroli importu  wyrobów gumowych.

 

{"register":{"columns":[]}}