W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

01.02.2022

Z udziałem Prezydent RP - Andrzeja Dudy w dniu 1 lutego 2022 roku w formie hybrydowej odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego poświęcone analizie sytuacji na rynku pracy.

Strona rządowa była reprezentowana przez: Jacka Sasina - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych, Wiceprzewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Marlenę Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Olgę Semeniuk - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Małgorzatę Jarosińską-Jedynak – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Piotra Patkowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.
Prezydent  Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie, że po raz ósmy może uczestniczyć w posiedzeniu Rady. Podkreślił, że sytuacja na rynku pracy jest tematem szczególnie istotnym i „nasze działania, wszystkie tarcze antykryzysowe, które przyjmowaliśmy, wszystkie rozwiązania – służyły właśnie temu, by w jakiś sposób starać się uratować gospodarkę i miejsca pracy. Firmy i miejsca pracy to rzecz, która była najistotniejsza”. W dalszej części wystąpienia zwrócił uwagę na opublikowane przez GUS dane dotyczące zeszłorocznego wzrostu gospodarczego, który wynosił 5,7 proc. oraz stopy bezrobocia. Oznajmił, że „to, że bezrobocie – praktycznie rzecz biorąc – nie wzrosło, jest chyba naszym największym sukcesem”.
Prezydent A. Duda podsumowując odniósł się do pomocy jaka została udzielona przedsiębiorcom stwierdzając: „ że te pieniądze rzeczywiście zostały wydane na firmy, na ratowanie miejsc pracy. Ludzie zachowali się tak, jak powinien zachować się dojrzały przedsiębiorca”.

Następnie Minister Rodziny i Polityki Społecznej - Marlena Maląg przedstawiła informację o sytuacji na rynku pracy. Poinformowała, że „po dwóch latach od wybuchu pandemii widać, że jej skutki odczuły zarówno gospodarka polska, jak i światowa, przy czym nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się znacznie większą odpornością, niż w wielu innych krajach UE i świata”. Następnie podkreśliła, że co prawda PKB w 2020 r. spadło w Polsce o 2,5%, to jednak średni spadek w krajach  EU wyniósł 5,9%. Poinformowała, że Polska znalazła się wśród państw w UE, w których nastąpił wzrost aktywności zawodowej ludności. Od kilku miesięcy jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według opublikowanych w styczniu 2022 r. danych, w listopadzie 2021 r. stopa bezrobocia  wyniosła w Polsce 3,0% (o 0,2 punktu proc mniej niż w listopadzie 2020 r.) wobec 6,5% w Unii Europejskiej  i 7,2% w strefie euro. Minister M. Maląg podkreśliła, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia, który w III kw. 2021 r. wyniósł  16 814 tys. osób. 
Minister M. Malag odnosząc się do poziomu i stopy bezrobocia podziękowała Panu Prezydentowi RP za inicjatywę dodatku solidarnościowego wprowadzonego od czerwca 2020 r. dla osób, które straciły pracę w związku z pandemią. Podkreśliła o utrzymującym się zróżnicowaniu terytorialnym bezrobocia. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2021 r. kształtowała się w przedziale od 3,1% w województwie wielkopolskim do 8,6% w warmińsko-mazurskim. Następnie  przedstawiła informacje w zakresie deficytów kadrowych w 2022 r. Z  wyników Barometru zawodów w 2022 r. wynika, że  znaczące braki kadrowe będą dotyczyć 30 zawodów z branży budowlanej, produkcyjnej, TSL (transport, spedycja, logistyka), opieki zdrowotnej, edukacji, księgowości i gastronomii. Nadmieniła o rosnącej liczbie cudzoziemców, którzy są zarejestrowani w systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. 

W dalszej części posiedzenia głos zabrali przedstawiciele poszczególnych organizacji. Wśród poruszanych problemów znalazły się m.in. kwestia kształcenia zawodowego i niedoborów specjalistów oraz wykwalikowanych rzemieślników.. Poruszono kwestę przyspieszenia procesu ozusowania wszystkich umów zleceń. Odniesiono się do problematyki osób pozostających na długotrwałym bezrobociu. Zwrócono uwagę na problemy branży motoryzacyjnej i kwestie związane z łańcuchem dostaw. Nadmieniono o reformie publicznych służb zatrudnienia oraz o elastyczności pracy w kontekście pracy zdalnej.
 

{"register":{"columns":[]}}