W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

21.10.2024

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Liwiusz Laska – Dyrektor generalny w MRPiPS, Sebastian Gajewski – podsekretarz Stanu w MRPiPS, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Jan Gogolewski – Prezes Związku rzemiosła Polskiego, Łukasz Bernatowicz – Prezes Zarządu BCC. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego. Po lewej stronie znajdują się flagi Polski i UE. Nad banerem godło Polski.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przewodniczyła posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, które poświęcone było omówieniu sytuacji w Poczcie Polskiej.  Spotkanie odbyło się 21 października 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu stronę rządową reprezentowali: Sebastian Gajewski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,  Jacek Bartmiński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Tomasz Lewandowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Hanna Majszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i  Maciej Gdula – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wiceminister Aktywów Państwowych – Jacek Bartmiński przedstawił informacje dotyczące sytuacji w Poczcie Polskiej. Poinformował, że  jest realizowany  Planu Transformacji, który został przyjęty przez zarząd i Radę Nadzorczą Poczty Polskiej a Minister Aktywów Państwowych sprawuje nadzór nad tym procesem. Wskazał, że Poczta Polska boryka się z trudnościami finansowymi. Konieczne jest zatem przeprowadzenie szeregu działań w perspektywie krótkoterminowej w tym zapewnienie płynności Poczty Polskiej, zapewnienie ram prawnych, aby możliwe było dotowanie działań, które są objęte usługą powszechną.  Podkreślił również, że dążeniem jest, aby Poczta Polska spełniała warunki do udziału w konkursie na operatora wyznaczonego do realizacji usługi powszechnej na kolejne lata. 

Strona związkowa zabierając głos w dyskusji odniosła się do Planu Transformacji, który zakłada zwolnienie 9300 pracowników oraz wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zwróciła uwagę na kwestie wypowiedzenia ZUZP w kontekście wdrażanej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej w szczególności wzmocnienie rokowań zbiorowych. 
Przedstawiciel OPZZ zaprezentował pracowniczy Plan Transformacji mający na celu uratowanie Poczty Polskiej m.in. poprzez zapewnienie pracownikom co najmniej minimalnego wynagrodzenia jako wynagrodzenia zasadniczego; przywrócenie premii i systemu motywacyjnego dla pracowników; zatrzymanie procesu planowanego zmniejszenia zatrudnienia. 
Strona związkowa zaapelowała o wycofanie wypowiedzenia ZUZP i jego renegocjowanie.

Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz poinformował, że wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na Poczcie Polskiej, podpisanego ok. 10 lat temu, jest jednym z podstawowych warunków uzdrowienia relacji pracowników z pracodawcą. Wyjaśnił, że obowiązujący dziś system wynagradzania zakładał funkcjonowanie mechanizmu, zgodnie z którym minimalne wynagrodzenie zasadnicze  było mniejsze od ustawowej płacy minimalnej.
Ponadto poinformował, że Zarząd Poczty Polskiej przedstawił projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w którym proponuje się zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej.

W sprawach różnych Ministra A. Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że jest przygotowywana nowelizacja ustawy  o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Podkreśliła, że po licznych dyskusjach w ramach Prezydium Rady  zdecydowano o koniczności rozpoczęcia prac nad zmianą kryteriów reprezentatywności. Proponuje się, aby kryteria obejmowały wielkość organizacji, faktyczny zasięg funkcjonowania, możliwość konsolidacji podmiotów w ramach strony Rady Dialogu Społecznego. Podkreśliła, że założenia do projektu ustawy zostaną przekazane w toku konsultacji.

Na zakończenie spotkania Ministra  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podziękowała za współpracę w ciągu ostatniego roku. Podkreśliła, że jest to ostatnie posiedzenie któremu przewodniczy jako przedstawicielka strony rządowej. Kolejnym Przewodniczącym Rady będzie Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

{"register":{"columns":[]}}