Posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia
07.10.2024
godz. 10:00, forma hybrydowa
Proponowany porządek obrad:
- Jakość i bezpieczeństwo w ochronie zdrowia - dostępność do świadczeń zdrowotnych, skuteczna koordynacja procesu leczenia pacjenta, ustawa o jakości, programy lekowe, szczepienia.
- Stabilność funkcjonowania aptek ogólnodostępnych oraz hurtowni farmaceutycznych. Zapewnienie stabilnego otoczenia prawnego dla pobudzenia rozwoju rynku aptecznego oraz wzrostu konkurencyjności w sektorze. Skuteczne wdrażanie usług opieki farmaceutycznej. Rola farmaceutów szpitalnych i klinicznych w procesach optymalizacji leczenia.
- Zmiany w regulacjach dotyczących opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia (OCI)
- Zmiany w zakresie funkcjonowania Sieci Szpitali, Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz Krajowej Sieci Onkologicznej
- Zmiany zmierzające do zapewnienia podmiotom leczniczym korzystania z tzw. nadzoru zdalnego przy udziale lekarza specjalisty w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
- W kontekście postulowanych zmian do nowelizacji Ustawy o refundacji w zakresie wprowadzenia limitów finansowania surowców farmaceutycznych służących do sporządzenia leku recepturowego zgodnie z art. 6 ust. 8a-e tejże ustawy - przywrócenie zasady, zgodnie z którą pacjenci nabywają leki recepturowe za odpłatnością ryczałtową (bez dopłat) oraz umożliwienie bezpłatnego nabywania leków recepturowych pacjentom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.
- Sprawy różne.
- Uchwała nr 45/8/2024 w sprawie przyjęcia Stanowiska nr 38/5/2024 Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach z 9 września 2024 r. w sprawie zadań ośrodków realizujących świadczenia z zakresu onkologii oraz problemów współpracy między podmiotami leczniczymi, która zapewniałaby kompleksowość leczenia, wynikających z wejścia w życie Ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej.