Posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia
07.10.2024
7 października 2024 r. w formie hybrydowej odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. Ochrony Zdrowia RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Augustyn, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W Posiedzeniu udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia jakości i bezpieczeństwa w ochronie zdrowia. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawili informację na temat dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz skutecznej koordynacji procesu leczenia pacjenta. Poruszona została również kwestia ustawy z dnia 16 czerwca 2023 roku o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ponadto, Przedstawiono bieżące informacje na temat programów lekowych oraz szczepień.
Podczas posiedzenia odbyła się również dyskusja na temat przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia propozycji zmian w regulacjach dotyczących opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia (OCI), w zakresie funkcjonowania Sieci Szpitali, Krajowej Sieci Kardiologicznej, Krajowej Sieci Onkologicznej oraz zmian zmierzających do zapewnienia podmiotom leczniczym korzystania z tzw. nadzoru zdalnego przy udziale lekarza specjalisty w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Strona społeczna Zespołu przedstawiła swoje uwagi do zaproponowanych projektów zmian.
W dalszej części spotkania omówiono kwestię projektu nowelizacji ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych. Poruszono temat postulatu zmian w zakresie wprowadzenia limitów finansowania surowców farmaceutycznych służących do sporządzenia leku recepturowego, który zakłada przywrócenie zasady, zgodnie z którą pacjenci nabywają leki recepturowe za odpłatnością ryczałtową oraz umożliwienia bezpłatnego nabywania leków recepturowych pacjentom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia.