W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia

08.04.2025

8 kwietnia 2025 r. odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia. W posiedzeniu wziął udział Pan Jerzy Szafranowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Ministerstwa Zdrowia.

W pierwszej części posiedzenia przeprowadzono dyskusję nad stanem finansów sektora ochrony zdrowia i planowanymi działaniami naprawczymi. Przedstawiciel NFZ przedstawił informację dot. planu finansowego funduszu na 2025 rok. Elementami składowymi przychodu Funduszu są składki na ubezpieczenie zdrowotne, przychody z dotacji podmiotowej, środki z funduszy celowych, środki pozyskiwane z opłaty cukrowej, alkoholowej. Otrzymywane środki przeznaczane są na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej wraz z pozostałymi elementami kosztów realizacji zadań tj,; finansowanie zadań zespołu ratownictwa medycznego, leki wydawane bezpłatnie osobą poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65 roku życia, a także leki wydawane bezpłatnie kobietom w ciąży. Otrzymywane środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz KRUS przeznaczane są na finansowanie świadczeń w oddziałach Wojewódzkich. Przedstawiciel poinformował, że wszystkie świadczenia były realizowane w terminie.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył założeń i wątpliwości w zakresie ustawy zmieniającej ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia. Partnerzy społeczni co do zasady pozytywnie ocenili założenia projektu ustawy jednocześnie wskazali, że uwagi do projektu zostaną przekazane w procesie konsultacji.

W dalszej części posiedzenia przedstawicielka AOTMiT przedstawiła prezentacje na temat modelu pozyskiwania danych dotyczących skali i zakresu potrzeb zdrowotnych polskich pacjentów (w skali ogólnopolskiej i regionalnej) oraz modelu ich finansowania w kontekście planowanych przez MZ i CEZ rozwiązań informatycznych, planowanych zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych przez NFZ (nowe programy, dotacje) oraz optymalizacji procesu pozyskiwania danych na temat podaży świadczeń i ich kosztów na bazie rachunku kosztów zbieranego przez AOTMiT. W prezentacji zawarła informację dot. min: AOTMiT w zakresie wyceny świadczeń, celów i etapów procesu taryfikacji, wyboru świadczeniodawców udostępniających dane, rodzaju danych pozyskiwanych przez agencję, wsparcia świadczeniodawców, pozyskiwania danych za lata 2020-2024, Standardu Rachunku Kosztów oraz collegium AOTMiT.