W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia

26.08.2024

26 sierpnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. Ochrony Zdrowia RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Podzespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczył Pan Jerzy Szafranowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Pan Marek Augustyn, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył przyjęcia nowego regulaminu pracy Rady Ministrów. Strona społeczna Podzespołu wyrażała obawy w kontekście wykorzystywania nowego regulaminu do możliwości zwolnienia projektów w dziedzinie ochrony zdrowia z konsultacji publicznych. Przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że zamiana regulaminu ma na celu uporządkowanie koordynacji dokumentów wpływających do KPRM. Wprowadzone zmiany mają również za zadanie poszerzyć dialog społeczny i usprawnić proces konsultacji społecznych. Zapis o możliwości zwolnienia z projektów z konsultacji publicznych ma być wykorzystywany tylko w szczególnych przypadkach.

Następnie omówiono kwestie poprawy efektywności profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili działania prowadzone w Ministerstwie na rzecz profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Podkreślono, że fundamentem profilaktyki zdrowotnej są regularne badania kontrolne oraz odpowiednie nawyki. Dlatego też, Ministerstwo rozważa prowadzenie profilaktyki zdrowotnej z wykorzystaniem do tego celu medycyny pracy oraz programów zdrowotnych zawierających szereg badań ukierunkowanych na choroby cywilizacyjne.

W dalszej części spotkania poruszono temat sezonu infekcyjnego w kontekście aktualnej zachorowalność na COVID-19 i grypę. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili informację na temat planowanych działań profilaktycznych, stanu przygotowań i poprawy dostępu do szczepień na COVID-19. Poinformowano również, że w ostatnim okresie wzrosła liczba zachorowań na COVID-19. Według ostatnich danych średnia zachorowań to około 300-400 osób dziennie. Sytuacja epidemiologiczna Polski jest podobna do innych krajów w regionie.

Następnie poruszono temat wstępnych wniosków z konsultacji publicznych na temat projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że proces opiniowania rozporządzenia zakończył się 12 sierpnia bieżącego roku. Rozporządzenie jest elementem pakietu legislacyjnego komponentu D Krajowego Plany Odbudowy dotyczącego reformy szpitalnictwa. Projekt rozporządzenia zakłada 61 wskaźników jakości opieki zdrowotnej, z czego 35 to wskaźniki kliniczne, 6 to wskaźniki konsumenckie, a pozostałe 20 to wskaźniki zarządcze. W procesie konsultacji wzięło udział 55 podmiotów, przedstawiciele innych resortów oraz Rządowe Centrum Legislacyjne.

W dalszej części spotkania poruszono kwestię odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na apel organizacji pacjentów w sprawie poziomu finansowania ochrony zdrowia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w resorcie trwają prace dotyczące podniesienia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. Podkreślono, że Ministerstwo jest obecnie w trakcie procesu zmian w obszarze szpitalnictwa, map potrzeb zdrowotnych oraz wyceny świadczeń medycznych.

Ostatnim punktem posiedzenia było omówienie planowanych założeń oraz rezultatów dotyczących projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, ze założeniem prac nad nowelizacją Rozporządzenia było ograniczenie wystawiania recept na najbardziej uzależniające i niebezpieczne substancje przy użyciu receptomatów. Jest to pierwszy etap prac, których celem jest ograniczenie nieprawidłowości przy pozyskiwaniu substancji psychoaktywnych przez osoby, które nie powinny ich stosować.

{"register":{"columns":[]}}