Posiedzenie Podzespołu ds. ochrony zdrowia
17.07.2024
17 lipca 2024 r. w formie hybrydowej odbyło się posiedzenie Podzespołu ds. Ochrony Zdrowia RDS. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyła Pani Urszula Demkow, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. W Posiedzeniu udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Podczas posiedzenia kontynuowano zapoczątkowaną na poprzednim posiedzeniu dyskusję na temat stanu kadr w ochronie zdrowia. Minister U. Demkow podkreśliła znaczenie tego zawodu medycznego dla prawidłowego i sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Przedstawiła również raport na temat stanu kadry pielęgniarskiej. Poinformowała, że obecnie przypada sześć pielęgniarek na 1000 mieszkańców. Liczba ta jest zróżnicowana regionalnie, wyższy wskaźnik jest we wschodnich województwach, niższy w zachodnich. Średni wiek pielęgniarek według danych z 2022 roku wyniósł 50 lat, dominującą grupą wiekową były osoby w wieku 45-60 lat. Z pośród ogółu zatrudnionych pielęgniarek 20% z nich osiągnęło już wiek emerytalny. Podkreśliła również, że pomimo wzrostu liczby osób kształcących się na kierunku pielęgniarskim może wystąpić problem z zastępowalnością pokoleniową pielęgniarek.
Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia podkreślił konieczność nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ponieważ reforma systemu z 2017 roku nie przyniosła oczekiwanych rezultatów poprawy systemu opieki zdrowotnej. Poinformował, że celem proponowanych zmian jest uzyskanie korzyści dla pacjenta wynikających z dobrze działającego systemu szpitalnego, dopasowanego do struktury demograficznej oraz rzeczywistych potrzeb zdrowotnych ludności. Podkreślono również znaczenie koncentracji świadczeń i profilowania szpitali. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność systemu ochrony zdrowia w zakresie organizacji i finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia.
W dalszej części posiedzenia omówiono kluczowe akty prawodawstwa Unii Europejskiej, które powinny zostać zaimplementowane do polskiego porządku prawnego w najbliższym czasie oraz regulacje dotyczące dostępu do publicznych baz danych w ochronie zdrowia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że Rozporządzenie o Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia zostało przegłosowane w kwietniu bieżącego roku. Obecnie trwa proces korekty lingwistycznej tekstu Rozporządzenia. Akt prawny zostanie opublikowany w I kwartale 2025 roku. Rozporządzenie wejdzie w życie po 2 latach od publikacji, a poszczególne zapisy dokumentu będą wprowadzane od 2 do 10 lat. Wprowadzenie Rozporządzenia do legislacji UE sprawi, że przetwarzanie danych będzie się wiązało z wprowadzeniem jednolitego systemu udostępniania danych w Państwach Członkowskich. Przetwarzanie danych będzie również obejmować katalogowanie danych zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim. Ministerstwo Zdrowia będzie prowadzić analizy potrzeb aktualizacji obowiązujących aktów prawnych w zakresie przetwarzana danych medycznych.